H2B vizesi nedir? Nasıl alınır?

H2B Vizesi

Birçoğunuzun hayallerini süsleyen Amerika’da yaşama fikrini gerçekleştirmek aslında doğru araştırıldığında o kadar da zor değil. Nasıl mı? Tabi ki H2B vizesi ile..

H2B vizesi Amerika Birleşik Devletleri’nin sezonluk iş gücü açığını kapatabilmeleri için başka ülke vatandaşlarına çalışma ve oturma izni verdiği bir vize türüdür. Yani Amerikalılar özellikle büyük şehirler dışında iş gücüne gerçekten ihtiyaç duyuyorlar. Aslında bütün bu göçlere izin vermelerinin ve görmezden gelmelerinin temel sebebi de budur. Göçmenler olmazsa Amerika olmaz. H2B vizesini ilk seferde 10 aylık alıp, vize sürenizin bitimine yakın uzatabilirsiniz. Aldığınız 10 aylık ilk vizenizden sonra her yıl bir sene olmak üzere 2 yıl daha uzatabilirsiniz. Yani toplamda 3 sene H2B vizesi ile Amerika’da kalmanız mümkün. Sonrasında ise gerisini ayarlarsınız diye düşünüyorum 🙂 Ayrıca belirtmekte fayda var, bu programa onların isteklerini sağlayan kişiler eşlerini ve çocuklarını da götürme hakkına sahipler.

Initiation to culturism – sports library get fit healthy forearm exercises ~ total bodybuilding.

Şimdi gelelim H2B vizesinin katılım şartlarına:

– 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Bazı kaynaklarda 18-40 yaş arası diye geçer ancak bana verilen bilgiler 18-… şeklindeydi.

-En az lise mezunu olmak. Evet üniversite okumanız gerekmiyor.

-Orta seviye ingilizce bilmek. Gözünüzü korkutmasın. Intermediate ingilizce yetiyor.

Wisconsin Dells, WI / ABD / H2B Vize Programı
Wisconsin Dells, WI / ABD / H2B Vize Programı
H2B vizesi ile Amerika’ya gitmek bana kaça patlar?

Arkadaşlar, 2015 senesinde H2B vizesi ile Amerika’ya gidip çalışmış birisi olarak, acentanın o dönem bana verdiği bilgi bu programın tamamen ücretsiz olduğu yönündeydi. H2B vizesi için adaylardan para almak kesinlikle yasaktı. Amerika Birleşik Devletleri konsolosluk sitesinde yazan bilgi de bu yöndeydi. Yani Amerika’daki sponsor firmanın ücret alındığını öğrenmesi durumunda Türkiye’deki acentalara büyük cezaları vardı, iş birlik kesimleri ve kara listeye alınma gibi. Yani anlayacağınız benim cebimden bir kuruş çıkmadan ABD’nin Wisconsin eyaletine gittim. ABD’de çalışacağım şirket/otel benim uçak biletime kadar aldılar.

Hatta vize ücretimi de oraya gittikten sonra hesabıma yatırdılar. Hiçbir ücret ödemeden H2B vizesi ile ABD’ye gittim ve para kazandım, tatil de yaptım. Şöyle bir durum var gitmeden önce ABD’deki şirketle sözleşme imzalıyorsunuz ve ABD’de olduğunuz sürece o şirkette çalışmak zorunda oluyorsunuz. İkinci bir iş bulabilirsiniz ancak o şirketten ayrıldığınız zaman sizi konsolosluğa ve sponsor firmaya bildiriyorlar. Hani ayrılsanız orda çalışmasanız kim ne kadar umursar bilmiyorum ama yine de risk olabilir.

Ancak şöyle bir şey var. Bir süredir bana arkadaşlarımdan gelen sorular üzerine biraz araştırmaya koyuldum ve acentaların şuan H2B vizesi için çok yüksek miktarda paralar istediğini gördüm. Açıkçası bunun hakkında hiçbir fikrim yok. Ne oldu da değişti, tamamen ücretsiz olan bir program için şuan nasıl 2000 dolardan 4000 dolarlara kadar ücret talep ediyorlar anlamış değilim. Bu işin aslını öğrenmek için mutlaka AAG (Alliance Abroad Group) sponsor firması ile irtibata geçin.

Hatta belki onlar size acenta olmadan bir iş ayarlayabilir -bu ihtimal düşük olsa dahi.. Ben size 2015’teki uygulamayı anlattım, hiçbir ücret ödemediğimi garanti ediyorum. Şimdi de değiştiğini düşünmüyorum. Adayların bilgisi olmadığı için acentaların para talep ettiğini düşünüyorum.

H2B Vizesi ile gittiğim ABD'de Wisconsin eyaletinde kiraladığım ev ve 1200$ 'a satın aldığım araba..
H2B Vizesi ile gittiğim ABD’nin Wisconsin eyaletinde kiraladığım ev ve 1200$ ‘a satın aldığım araba..
Şimdi işe alınma sürecinden bahsedelim

İlk olarak Türkiye’deki acentanız gerekli belgeleri hazırlıyor. Bu arada kısa bir dipnot geçeyim. Şimdi siz bu acenta hayrına mı yapıyor tabi ki para isteyecektir diye düşünebilirsiniz. Ancak öyle değil arkadaşlar. Buradaki acentaların ABD’deki sponsor firmalarla anlaşmaları var. Onların ortak kazançları da var. Herneyse, önce acentanız size var olan şirketleri ve açıktaki işleri gösteriyor. Tabi bunların hangi eyalette ve şehirde olduklarını da. Daha sonra acentanız ile birlikte şirkete başvuru formlarınızı dolduruyorsunuz ve gerekli belgelerinizi hazırlıyorsunuz.

Daha sonra Amerikadaki sponsor firma (genelde AAG) ile bir skype görüşmesi randevusu alıyorsunuz. Skype görüşmesinde sponsor firma hiç zorlamıyor. Çok kısa 3-5 dk basit sorular soruyorlar. Bu aşamayı geçmeniz çok kolay. Aradan bir süre geçtikten sonra sponsor firma görüşmeyi geçip geçemediğinizi acentaya bildiriyor. Eğer geçerseniz bu sefer iş veren şirket ile bir skype görüşmesi randevusu alıyorsunuz.

Bu görüşme biraz daha kapsamlı oluyor. Yani 10-20 dakika arası sürüyor görüşmeniz ve size neden bu işte çalışmak istiyorsunuz, daha önce bu iş ile ilgili tecrübeniz var mı diye soruluyor. Mutlaka tecrübeniz olduğunu söyleyin ve hatta önceden CV’nize yazacağınız tecrübelerinizi iyi ezberleyin. Benim zaten Amerika’da daha önceden cankurtaranlık tecrübem vardı o yüzden herhangi bir yalan söylemedim. Ancak tecrübem var diyip sahte referansla bu iş çok rahat çözülür zira çözüldüğünü başkalarında gördüm 😉

H2B Vize Başvurusu

Görüşmeniz bittikten bir süre sonra işe alınıp alınmadığınız acentaya bildiriliyor, işe alınırsanız iş veren tarafından size de email atılıyor ve sizi hangi tarihte bekledikleri belirtiliyor. Aynı zamanda işvereniniz Amerikan konsolosluğu ile irtibata geçip onlara sizin ile ilgili belgeler gönderiyor. Daha sonra acentanız ile kalan belge işlemlerini halledip, H2B anlaşmanızı imzalayıp, H2B vizesi başvuru formunu doldurup vizeye başvuruyorsunuz. İş teklifini de alıp onaylayıp imzalıyorsunuz. Çok önemli olan I-797 formunu alıyorsunuz. Sonrasında ise vize görüşmenize gidip, vizenizi alıyorsunuz.

Vize görüşmenizde dikkat etmeniz gereken önemli bir unsurdan bahsedeyim. Kesinlikle Amerika’ya yerleşmek gibi bir amacınız olduğunu söylemeyin. İngilizcenizi geliştireceğinizi, farklı bir macera yaşayıp farklı kültürlerden insanlar tanımak istediğinizi söyleyin. Amerika’da arkadaşınız akrabanız var mı diye sorarlarsa yok deyin.

Ne zaman başvurulur?

Acentalarda genellikle Nisan ayından itibaren yaz döneminde başvuruların alındığı söylenir. Ancak acentaların söylediği ve uyguladığı şeyler benim başvuru sürecimle genellikle çelişiyor. Ben Ekim ayında başvurdum ve şubat ayında gittim. Bazı acentalar ise iki başvuru dönemi olduğundan bahsediyor. Bir tanesi Nisan ayından itibaren yaz dönemi, diğeri ise Ekim ayından itibaren kış dönemi. İlk verilen vize 10 aylıktır. Bu mantıklı geliyor.

Benim başvurduğum dönemde duymamıştım ancak iki başvuru döneminin olması kuvvetle muhtemel. Ayrı bir dipnot olarak belirtmeliyim ki, H2B katılımcılarının WAT öğrencilerinden büyük bir farkı vardır. H2B katılımcıları Amerikan vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptirler. Yani iş yerlerinde terfi olayları mümkündür. 3 yıl terfi edilerek aynı yerde çalışabilirsiniz. Hatta çalıştığınız yere kendinizi sevdirip kabul ettirirseniz, oturum izninizi ve çalışma izninizi sonrası için şirketiniz ayarlayabilir. Orada bir yaşam kurabilirsiniz.

H2B Vizesi
Açık su parkında cankurtaranlık yaparken.
Peki H2B Vizesi ile ne tür işlerde çalışabilirsiniz?

Aslında çok farklı iş alanları var ancak sizin karşınıza en çok çıkacak işler şunlardır; cankurtaranlık, bakım-onarım, mutfak işleri, kasiyerlik, garsonluk, restoran işleri, otel işleri, eğlence parkları, kumarhaneler, marketler, resepsiyon gibi çok fazla eğitim gerektirmeyen işlerdir. Benim çalıştığım otelin açık ve kapalı su parkı vardı. H2B vizesi ile gelen 30 yaşını aşmış bir çok yabancı arkadaş (Güney Afrika, Macaristan vs) da vardı, 18 yaşında gençler de vardı. Genelde size haftalık 40 saat garanti ederler. Fazlasını çalışabilirsiniz.

Fotoğrafta yer alan Pakistanlı arkadaş hariç herkes H2B Vizesi sahibi. Bir bulgar var, gerisi Güney Afrikalı..
Fotoğrafta yer alan Pakistanlı arkadaş hariç herkes H2B Vizesi sahibi. Bir bulgar var, gerisi Güney Afrikalı..

İş vereniniz genelde size konaklama ayarlar. Ancak onların ayarladığı konaklamada kalma zorunluluğunuz yoktur. Ben gittiğimde işverenimin ayarladığı housingi beğenmeyip bir gün otelde kaldıktan sonra ev tuttum. Daha doğrusu oda kiraladım.

Acentalara dikkat edin..

Israrla söylüyorum. Ben bu programa hiçbir ücret ödemeyerek katıldım. Yani uçak biletimden vize ücretime kadar herşey Amerika’daki iş verenim tarafından ödendi ve acentaya da hiçbir ücret ödemedim. Her ne kadar Türkiye’deki acenta  ben Amerika’ya gittikten sonra sahtekarlık yapıp uçak bileti parası istemiş olsa da ben bu uçak biletinin iş veren tarafından ödendiğini biliyordum.

Her ne kadar bu acenta  tarafından vizemin iptali, maaşımdan para kesileceği 😀 😀 vs ile tehdit edilsem de, acemi olmadığım için yalanlarına inanmadım. İş verenim uçak biletimi kendilerinin ödediğini benim hiçbir ücret ödemem gerekmediğini, İstanbul’daki acentayı ise sponsor firmaya şikayet edeceklerini söyledi.

Çalıştığımız Su Parkındaki öğle aramızı yaptığımız ve yemeğimizi yediğimiz mutfak
Çalıştığımız Su Parkındaki öğle aramızı yaptığımız ve yemeğimizi yediğimiz mutfak

Arkadaşlar siz siz olun bu danısman şirketlere karsı dikkatli  olun. İstedikleri ücretlerin hepsini sorgulayın. Benim İstanbul’daki acentam süreci uzatıp bana zehir ettiler. İş verenimin beni davet ettiği tarihte Ocak’ta gitmek yerine acentanın oyunları yüzünden Şubat’ta gidebildim. Amerika’ya bilet tarihi mi de gitmeden 2 gün önce öğrendim.. Düşünün, 1 sene Amerika’da kalacaksınız ve gidiş tarihinizi gitmeden iki gün önce öğreniyorsunuz.  Aynı şirket hakkında WAT programı ile ilgili ve diğer programlarla ilgili onlarca kişiden şikayet duydum. Ayrıca, H2B Vizesi için artık onların da para istediğini öğrendim. Şuan bu programı benim gittiğim dönemdeki gibi ücret almadan yapan bir şirket var mı inanın bilmiyorum. Ancak H2B vize programı ile ilgilenen birçok şirket var. Google amcaya yazın, araştırın.

Son olarak H2B vizesinin avantajlarından bahsedelim..

Eğer benim gibi ücretsiz gidebilirseniz başka bir avantajından bahsetmeye gerek bile kalmazdı. Düşünsenize ABD’ye bedavaya gidiyorsunuz, herşeyiniz hazır sadece ilk hafta ihtiyaçlarınızı karşılamak için yanınıza para alıyorsunuz. Sonra bedava gittiğiniz bir yerde iyi paralar kazanıyorsunuz..
H2B vizesi 10 ay + 2 yıl olmak üzere (işinizi uzatmanız ya da başka bir iş bulmanız halinde) yaklaşık 3 yıllık bir oturum ve çalışma izni verir.

Para kazanıp biriktirmek isteyen arkadaşlar, doların bu kadar yüksek olduğu bir dönemde harika bir parayla geri dönebilirler..
Gezmek isteyen arkadaşlar çalıştığı dönemde harcamalarını çok abartmazsa hem Amerika’da gezer, hem de üstüne istediği diğer ülkeleri de gezer..

H2B yine kültürel bir programdır. Sizin gibi oraya çalışmaya giden diğer milletten insanlarla tanışırsınız, Amerikan kültürünü de öğrenirsiniz. Ayrıca çalışcağınız yer çok büyük ihtimalle WAT öğrencilerini de alıyordur. Yani WAT ile gelenlerle aynı yerde çalışıyor olursunuz. Ama siz muhtemelen onlardan çok önce gidersiniz ve yeni gelen WAT’lara abilik ablalık yaparsınız 🙂

İngilizcenizi geliştirmek için daha iyi bir program olamaz. Yani bu programdan eğer şuan ücret alıyorlarsa bile dil kursuna gitmek yerine H2B ile gidin çok daha iyi. Çünkü hem para kazanır hem dilinizi geliştirirsiniz. Üstelik kültürel bir ortamda sosyalleşme imkanınız olur.
Dönerseniz eğer döndüğünüzde iş görüşmelerine girdiğinizde CV’nizde 1 sene veya kalırsanız 3 sene Amerika deneyimi çok büyük etki yaratır. Hem daha kolay iş bulursunuz hem daha iyi iş bulursunuz. WAT tecrübesinden çok daha etkilidir.

H2B Vizesi
Chicago / ABD
Değerlendirme

Bana soracak olursanız, eğer bu program şuan dedikleri gibi 3000-4000 dolara mal oluyorsa ve siz 2 sene veya üzeri kalmayı düşünüyorsanız, bence vereceğiniz paraya kesinlikle değer. Çünkü gittiğinizde bu parayı amorti edeceksiniz. Hele dönmeyi düşünmeyenler kesinlikle bu parayı sorun etmesin derim. Ama 2 sene ve üzeri kalacaklar için de makul bir alışveriş olacaktır. Siz yine de bu programı Amerika konsolosluğundan ve sponsor firmalar aracılığı ile iyi araştırıp emin olun. 2 senede yeni bir prosedür gelip çok şey değişmiş olabileceği bana inandırıcı gelmiyor yani acentaların oyunu olabilir para istemek..

Benim H2B ile ilgili anlatacaklarım bunlardır. Eğer başka sorularınız olursa yorumlarda sorabilirsiniz. Umarım hayalleriniz gerçekleşir..

Merhaba, ben Çağatay. Yıllardır bize doğru olduğu anlatılan herşeyi unutup, yaşamaya mecbur bırakıldığımız sistemin zincirlerini kırıp, işimden istifa edip, hayat'a dair tüm sorularıma cevaplar bulabilmek ve diğer bütün insanlara ilham olabilmek için yollara düştüm. 21 Kasım 2017'den beri dünya turundayım. Uyanış adını verdiğim içsel yolculuğum boyunca, başıma gelen olayları ve ilginç hayatları yazıyorum, fotoğraflıyorum, vidyoluyorum ve sizlerle paylaşıyorum.

44 Comments

 1. Merhaba, ben de daha önce Amerika’ya Work and Travel programı ile gittim. Şimdi de tekrar Amerikada çalışmak için iş teklifi aldım ve H2B vizesi ile gideceğim. İşverenim tüm ücretleri ödeyeceğiniz söyledi sadece Labor Registraon Fee ( İş kayıt ücreti) benim ödemem gerektiği söyledi. Siz böyle bir şey ödediniz mi? Ödediyseniz süreç nasıldı?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar,
   Ben öyle bir ücret ödemedim. Ancak H2B vizesinin bulunmaz hint kumaşı olduğu bir dönemde, ödemeniz gereken tek ücret bu ise ve makul bir ücret ise, kesinlikle görmezden gelmenizi tavsiye ederim.

 2. merhaba çağatay bu işi sponsor firma olmadan halledebiliyormuyuz cevabın evetse hangi belgelere ihtiyacım var anlaştığım firmanın bana göndermesi gereken belgeler nedir bilgine ihtiyacım var teşekkür ederim

  1. Merhabalar,
   Sponsor firma olmadan işveren bulabiliyorsanız halledebileceğinizi düşünüyorum. Ancak ABD’de sizi isteyen ve belgelerinizi hazırlayabilecek bir şirket olması gerekiyor. Diğer türlü Türkiye’deki acentalar aracılığıyla H2B vizesine başvurabilirsiniz. İhtiyacınız olan belgeleri işverininiz söylüyor.. Dediğim gibi hazırda bir işveren yoksa mecbur acenta aracılığı ile başvurmanız gerekmektedir.. Acenta’ya da para vermek istemiyorum diyorsanız, ABD’deki sponsor şirketlerle birebir iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz..

 3. Merhaba.Size direkt olarak ulaşabileceğim bir mail adresiniz var mı?Öğrenciyim ve h2b vizesi hakkında size sormak istediğim bir kaç konu var

 4. Merhaba Cagatay. Sizinle ta mogolistandan irtibata gecyorum. Oncellikle cok tesekkur edrim paylastgniz bilgi ve tecrubeler icin. ABD deli sponsor sirketleri nasil bulup ulasablriz. Yardimci okursaniz cok tesekkur ederim

 5. Merhaba Cagatay. Sizinle ta mogolistandan irtibata gecyorum. Oncellikle cok tesekkur edrim paylastgniz bilgi ve tecrubeler icin. ABD deli sponsor sirketleri nasil bulup ulasablriz. Yardimci okursaniz cok tesekkur ederim. Sizden sabirsizlikla cevap beklyorum

 6. merhaba çağatay bey
  internship programıyla amerikaya gitmeye çalıştım ama şu ana kadar olmadı ve başvurduğum bir firma h2b programını önerdi.lise mezunu olduğum ama cv imde üst düzey şirketler bulunduğu için bu programın çok daha mantıklı olacağını söylediler .ama yaklaşık 2500-3 bin dolar talep ediyorlar.ben de biraz araştırmaya başladım ve burdayım 🙂 yol gösterirseniz sevinirim

  1. Merhaba,
   H2B programı diğer birçok programın aksine üniversite mezunu olmayı şart koşmuyor. Ayrıca bu vize türünü 3 sene uzatabiliyorsunuz. Bu program benim zamanımda tamamen ücretsiz bir programdı. Acentaların öğrencilerden para alması kesinlikle yasaktı. Ne oldu da ücret talep etmeye başladılar bilmiyorum. Yazımın sonlarında belirttiğim gibi eğer şuan acentaların ücret talep etmeleri yasal ise ve bundan başka bir çözüm yolu yok ise ve siz ABD’de en az 2 sene kalmayı düşünüyorsanız bu gayet mantıklı bir alışveriş olacaktır. Zira gittiğinizde bu verdiğiniz parayı kısa bir sürede çıkarıp üstüne para biriktirmeye başlayabilirsiniz.
   Sevgiler,

   1. çağatay merhaba yeniden 🙂
    5 ay önce yazmışım sana bilgi almak için . yaklaşık 3 ay önce amerika ya geldim çok şükür internship programıyla ve burada nasıl kalıcı olabılırım derken yine baktım ki buradayım.sanırım senın h2b programından sonra bırçok şey değişmiş.istanbuldakı şirketler tabırı caızse anasının gözü!
    gelmek isteyen arkadaşlar veya gelecek olanlar şehir/eyalet seçımını çok iyi yapmalarını tavsıye ederım

    1. merhaba Lise mezunuyum ve ingilizcem iyi seviyede 9 sene turizmde çalıştığım ve H2b vizesi türkiyede sponsor acenta yada amerikada aracı sponsor firmaların site linki yada isimlerini yazarmısınız lütfen yada nasıl sponsor bulabiliriz teşekkürler…

 7. Merhabalar,
  bizde eşimle beraber j1 yaptık 1 sene eşim benden önce gitti.Ve şirket onun için h1b vizesine başvurdu fakat reddedildi.Bende 2 ay erken bırakıp j1 vizemş döndüm.
  Tekrar gitmenin yollarını arıyoruz.Belirtmis oldugunuz acentanın sitesini inceledim.Onlarla kontaga gececegiz fakat abd konsolosluk sitesinde soyle bi ibare gordum:
  (H2-B) Geçici veya Mevsimlik Tarım Dışı İşçiler – H2-B tarım dışı geçici işçi programı, ABD’deki işverenlerin, geçici tarım dışı işlerde çalıştırmak üzere yabancı uyruklu işçileri ABD’ye getirmesini sağlar.

  Esimde bende Turizmciyiz.Anladıgım kadarıyla sizde otelde calıstınız sanıryorum bir sıkıntı olusturmuyor?

  1. Merhaba,

   Evet ben de otelde çalıştım. H2B vizesi için “tarım dışı” işçiler diyor sizin de belirtmiş olduğunuz gibi. O yüzden kesinlikle sorun teşkil etmiyor. Benim dışımda farklı uyruklardan 20 ye yakın H2B programı ile gelen insanlar vardı otelde. Umarım bir şekilde vizeyi alırsınız.

   1. çağatay isimini verdiğin sponsor firmanın web sayfasında şuan mevcut iş teklifi yoktur yazıyor. başka sponsor ismi biliyor musun acaba?

 8. Merhaba bende h2b vizesine başvurmak istiyorum 3 defa wat yaptım yine aynı yere gitmek istiyorum . Restorantta çalışıyorum. Patronla aram çok çok iyi . Bu aşamaları patronla halledebilir miyim yoksa acenta ya ihtiyacım var mı . Yani pozisyon veya yazılması gerekenlerin hepsini yaparız o konuda hiç sıkıntı yok

  1. Merhaba,
   Amerika’da işveren tanıdığınız var ise ve sizin için evrak işlerini yapmaya gönüllüler ise, acentaya ihtiyacınız yok. Konsolosluk ise yazışmaları gerekiyor..

   1. ama bitane acentaya aradım h2b bi vizesiyle alakalı bir sıkıntı var dediler yani artık türkiye de h2b olmuyormuş dondurulmuş bu doğru mudur ? nerden öğrenebiliriz?

 9. Merhabalar,

  Türkiye’den H-2B vizesi için işler bakıyorum. Daha önce iki kez work&travel ile New Jersey’ de kaldım. İngilizcem iyi seviyede sayılır. Tavsiyeleriniz nelerdir. Birde tavsiyelerinizi, yorum atarken paylaştığım mail adresime atabilirseniz çok memnun kalırım.

 10. Çaağatay hocam merhaba, ben alliancebroad a mail attım,hem ücret meselesini hem de TRde kim anlaşmalı sordum verdikleri cevap ” At the moment, Alliance Abroad only sponsors H2B visas for nationals of Jamaica and South Africa”.

  1. Selamlar,
   Evet, benim de son aldığım bilgiler o yönde. AAG, Türkiye’den çekilmiş deniyor. Bunu da acentaların sahtekarlıklarına bağlıyorlar. Ben bu programa katılırken, acentam tarafından dolandırılmaya kalkınca, acentayı işverenime şikayet etmiştim. Onlar da sponsora şikayet etmişlerdi. Eğer benden sonra da bu tarz olaylar yaşandıysa onun etkisi olabilir..

 11. Merhaba Çağatay bey. Benim Amerika’da arkadaşım var. Kendisine Amerika’da çalışmak istediğimi söyledim. Kendisi işveren pozisyonunda. Ona benim için çalışma izni çıkarabileceğini ve beni davet edebileceğini söyledim. Bu konu ile ilgili beni detaylı bilgilendirmenizi rica edeceğim. Benim 2004 mezunu olmam gerekiyordu fakat 3 dersi sorumluluk sınavına katılamayarak veremedim. Tarihleri kaçırdım. Bu yüzden lise diplomamı henüz alamadım. Bunu en kısa zamanda temin edeceğim. Arkadaşım bana hangi vize türünü ve çalışma iznini alabilir? Lütfen beni acilen bilgilendirin.. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 12. Selamlar
  H2b vizesi için şuanda tr de hizmet veren acenta var mi? Amerika da bir tanıdığım var şirket sahibi ve Amerika vatandaşı bu vize türü için hazırlaması gereken evraklar nelerdir?

 13. Merhaba Çağatay,
  Bende daha önce work and travel yaptım. Hemde seninle aynı yerde Great Wolf Lodge’da. Sponsorum da aynıydı. H2b ye başvurmak istiyorum ben de . Direkt şirket ile iletişime geçtim. Umarım en kısa sürede halledebilirim.

 14. Merhaba Çağatay Bey , ben şuan üniversite mezunuyum a1 seviyesin de bir ingilizcem var zamanım olursa hızlı bir şekilde geliştirmeye başlıyacam sizden ricam önümüzde ki yaz üniversite sınavına gireceğim yani haziran ayına kadar çalışmak istiyorum pilotaj bölümü okumayı düşünüyorum hazırlık sınıfına kalmadan bir ingilizce yapmak istiyorum öyle yıllarca kalmaya gerek yok şuan benim için belki daha sonra yaparım şuan için max. 6 ay çalışabilicek bir süreç olsun istiyorum şimdiden teşekkürler.

 15. Merhaba Çağatay Bey,
  Ben evliyim eşim ve ben çalışmak istesek ikimiz için de h2b vizesi çıkartabilir miyiz?
  Aynı işyeri veya aynı bölge için?
  Ya da eşleri yanında götürmek için ek vize alıp orada h2b ye çevirebilir miyiz?
  Bir de ikimizde h2b alırsak birimizin uzatıp birimizin uzatamama gibi bir durumu söz konusu olabilir mi?

 16. MERHABA ÇAĞATAY BEY,
  3 SENE BOYUNCA CALISTIKDAN SONRA UZATAMIYORMUYUZ ? OLMAZSA TURKIYEYE GIRIP 0 DAN 3 YILA TEKRAR BU VIZEYI KULLANAMIYORMUYUZ VEYA H1 VIZESI VERME ,KALICI OLMA EGILIMINDE ÇALISTIGIMIZ YER GREEN CARD SPONSORUMUZ OLURMU BOYLE BIR HAKKIMIZ VARMIDIR

 17. H2B vizesi için internette aradım ama ajans bulamadım..genelde Work and Travel için uğraşıyor bu acentalar. Siz hangi acenta ile gittiniz ve bildiğiniz H2B vizesi için çalışan acentaları yazar mısınız ?

 18. çagatay bey ben ağır vasıta tır şöförüyüm bundan sonraki hayatımı amerika da çalışıp yaşamak istiyorum.oraya nasıl gidebilirim bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. yaşın 40

 19. çağatay kardeşim ben 47 yaşında baklava ustasıyım…ustalık belgem var. bana tennessee eyaletinde nashvill ilinde arkadaşım rstourantından sponsor olmak istiyor…tüm masrafım arkadaşım tarafından ayarlanacak…ama ne yapması gerekiyor onu bilemiyor…orada baklava ustası bulamıyor…yani ben gerçekten baklava ustası olarak çalışıp tekrar dönücem…bizi bilgilendirirmisiniz..

 20. H2b vizesi için hangi işler uygun indeeed sitesinden bakıyorumda bide 3 yıl bitiminde tekrardan h2b vizesine başvurabiliyormuyuz

 21. Kral selam yazıyı baya sonradan keşfettim baya detaylı bir yazı yazmışsın tebrikler. Bende şunu sorucaktım h2b vizesi için neredeyse hergün işveren bakıyorum fakat bulamadım 1 2 tane mailime cevap verdi fakat onlarda aktif h2b vizesi olanları alıyormuş verdiğin yazıdaki şirkete de baktım fakat orada da kayıt plduğun kısımda h2b vizesi için bir seçenek yoktu work and trawel için var başka önerebileceğin bir şirket varsa sevinirim ki türkiyeden de genelde şirketler h2b ye gönderme konusunda sıcak bakmıyorlar

 22. Çağatay bey merhaba Lise mezunuyum ve ingilizcem iyi seviyede 9 sene turizmde çalıştığım ve H2b vizesi türkiyede sponsor acenta yada amerikada aracı sponsor firmaların site linki yada isimlerini yazarmısınız lütfen yada nasıl sponsor bulabiliriz teşekkürler…

 23. Merhaba ben ABD’ye sezonluk iş için internetten başvuru yaptım ve onlar bana mail ile döndüler. Ben onlara Cv mi gönderdim. Onlar da bana iş başvuru formunu gönderdiler. Formu doldurup mail attıktan sonra bana iş için olumlu döndüler. Şimdi ise DS-160 ve Barınma formu için 165 dolar istiyorlar. Acaba bu ücret vize için midir. Ne yapmam gerekir bu durumda

  1. Begench Hemrakulyyev hangi siteden nasıl başvuru yaptınız bizede anlatırmısınız rica etsem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir