10 Maddede İngilizce Öğrenmenin / Geliştirmenin Yolları

İngilizce öğrenme yolları
En çok gelen sorulardan biri “Nasıl İngilizce öğrenebilirim? İngilizcemi nasıl geliştirebilirim? Siz ingilizcenizi nasıl geliştirdiniz?”

Yardımcı olabilmek için kendi bildiğim teknikleri ön bilgilerden sonra 10 maddede paylaşacağım.

Öncelikle bu öğrenme kısmını ikiye ayırmak gerekiyor.
Birincisi size yetecek kadar, yani yabancılarla rahatlıkla iletişim kurabilip rahat bir şekilde seyahat edebilecek kadar ingilizce öğrenmek.
İkincisi ise, akademik, ileri seviye ingilizce öğrenmek. Yani oturup makaleler yazabilmek, dili tam anlamıyla bütün kurallarına göre konuşmak.
Ben nasıl ingilizce öğrendim?

Öncelikle aldığım eğitim ve okuduğum bölüm %100 ingilizceydi. Bu nedenle ister istemez ileri seviye akademik ingilizce öğrendim. Bir sınavda mesela orta doğu politikası ile ilgili iki soru çıkıyor, ben 5-6 sayfa ingilizce siyasi makale yazıyordum. Üstüne toplamda 3 yıldan fazla 4 farklı kıtada yaşadım. İleri seviye ‘ingilizce öğrenememem için geri zekalı falan olmam gerekiyordu. Yalnız seyahat edebilmek için bu kadar ‘ingilizce öğrenmenize gerek yok.

Şimdi dil öğrenmede ve geliştirmede aşırı derecede etkili tüyolar yazacağım:
 1. Türkçe altyazılı, ‘ingilizce dizi ve filmler izle.
  into the wild
  into the wild

   

 2. CouchSurfing hesabınız yoksa, bir hesap açın. Profilinizi özenle oluşturun. Bulunduğunuz şehirdeki CS buluşmalarına katılıp, yabancı arkadaşlarla iletişim kurmaya, arkadaş olmaya çalışın.
  CS (CouchSurfing)
  CS (CouchSurfing)

   

 3. Her gün bir kaç yeni kelime öğrenin ve bu öğrendiğiniz kelimeleri cümle içinde kullanmaya çalışın. Mümkünse yazarak çalışın.
  ingilizce
  resimlerle öğrenme taktiği

   

   

 4. Basit ‘ingilizce hikayeler okuyun. İnternetten “reading” denemeleri çıktısı alıp, evde o reading makalelerini okuyup doğru cevaplar vermeye çalışın.
  Çocuk kitapları ile başlayıp daha sonra seviye artırılabilir
  Çocuk kitapları ile başlanıp daha sonra seviye artırılabilir

   

 5. Duolingo uygulamasını cep telefonunuza indirin. Gayet eğlenceli ve bir o kadar da öğretici bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde olabilecek en pratik şekilde, tamamen sıfırdan, eğlenceli bir şekilde oyun gibi ingilizce öğrenebilirsiniz. Bu size tabi ki ileri seviye bir ingilizce öğretemez ancak üzerine düşerseniz seyahat için size kesinlikle yetecek kadar ingilizce öğrenebilirsiniz.
  Duolingo Uygulaması
  Duolingo Uygulaması

   

 6. Mutlaka devamlı yazıştığınız bir yabancı arkadaşınız olsun. Ana dili ingilizce olmasın ki ikiniz de rahat rahat konuşabilin.. Dil öğrenmek tamamen pratik yapmakla ilgilidir. Bunu da en iyi şekilde bir başkası ile yazışarak ve konuşarak yapabiliriz.
  Yazışma arkadaşınızın olması sizin için büyük bir avantajdır
  Yazışma arkadaşınızın olması İngilizcenizi taze tutmak açısından sizin için büyük bir avantajdır

   

 7. Utangaçlığı bir kenara bırakın. İngilizce konuşurken utanmayın. Bu sizin ana diliniz değil. Bilmek zorunda değilsiniz. Tarzan ingilizcesiyle konuşsanız da konuşun, bu konuda kimse sizi yargılayamaz.
  Hata yapmaktan korkmayın
  Hata yapmaktan korkmayın

   

 8. Hata yapmaktan kesinlikle korkmayın. Mümkün olduğu kadar hata yapın. Hata yaptıkça öğreneceksiniz. Yanlış cümleler kurabilirsiniz ya da istediğiniz cümleyi kuramayabilirsiniz. Hiç önemli değil, tekrar deneyin.
  Dövme yaptırırken hata yapmayın ama..
  Dövme yaptırırken hata yapmayın ama..

   

 9. Dil öğrenmenin anahtar yolu pratik yapmaktır. Mümkün olduğunca konuşmaya çalışın. Kendi kendinize de konuşun, başkalarıyla da.. hatta sevdiğiniz film yıldızlarının konuşmalarını taklit edin! Taklit etmek harika bir öğrenme yoludur.

  Yabancılarla mutlaka konuşmaya çalışın..
  Yabancılarla mutlaka konuşmaya çalışın..
 10. Yurtdışına çıkın! Tabi imkanınız varsa.. Hiç dilbilmeseniz dahi seyahat edebilirsiniz. Bu bir dezavantajdır ama engel değildir. Yurtdışına çıktığınızda ingilizceye olan hevesiniz iki katına çıkacak. Bundan emin olabilirsiniz. Biraz ingilizcesi olup geliştirmek isteyen arkadaşlar için ise kaçınılmaz çözüm yurtdışında bir süre kalmak.. Özellikle öğrenci arkadaşlar, siz siz olun Erasmus, Agh, Work and Travel gibi programları kaçırmayın. Bu programlar dil öğrenebilmeniz için bulunmaz kaftan. Bunun yanı sıra, ingilizce konuşurken kendinize olan güveninizi kazanmak için müthiş bir fırsat.
  İngilizceyi en iyi yurtdışında ve en kolay şekilde öğrenebilirsiniz
  İngilizceyi en iyi yurtdışında ve en kolay şekilde öğrenebilirsiniz

  Benim size ingilizce öğrenme ve geliştirme üzerine verebileceğim naçizane tavsiyeler bunlar. Google’da aratınca her yerde görebileceğiniz tüyolardan farklı şeylerden bahsetmek istedim. Çünkü bunlar bizzat yaşanmış, test edilmiş gerçekler. Bu yazdıklarımı düzgün bir şekilde uygulayabilirseniz, kendinizdeki gelişime siz de şaşıracaksınız. Sonra ver elini dünya!

  Bu yazımı ve blog kısmındaki diğer yararlı yazıları okumaya ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınız varsa, paylaşmayı ihmal etmeyin. Bilgi paylaşıldıkça değerlenir.

  Görüşmek üzere dostlar 🙂

  Çağatay Özdemir,
  Cardwell,Queensland,Australia
  12.12.2018

 

Merhaba, ben Çağatay. Yıllardır bize doğru olduğu anlatılan herşeyi unutup, yaşamaya mecbur bırakıldığımız sistemin zincirlerini kırıp, işimden istifa edip, hayat'a dair tüm sorularıma cevaplar bulabilmek ve diğer bütün insanlara ilham olabilmek için yollara düştüm. 21 Kasım 2017'den beri dünya turundayım. Uyanış adını verdiğim içsel yolculuğum boyunca, başıma gelen olayları ve ilginç hayatları yazıyorum, fotoğraflıyorum, vidyoluyorum ve sizlerle paylaşıyorum.

3 Comments

 1. Merhaba
  Gerek blog gerek sosyal medya paylaşımlarınızı keyif ve takdir ile izliyor/okuyorum ve yeni paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum
  İns: byokby

 2. Gerçekten cesur kararlu ve faydalı bir arkadaşsın belli şu yaşadığını hayal bile edemeyen o kadar çok insan var ki.. yolun açık olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir