Avustralya Work and Holiday Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Work and Holiday Avustralya

Dünya’ nın en yaşanılası ülkesi Avustralya’ ya gitmek ve orada çok iyi paralar kazanmak ya da bir hayat kurmak yetkinlikleriniz elverdiği takdirde sandığınız kadar zor değil, çünkü Work and Holiday programı var.

Bu yazımda Work and Holiday vizesi süreci ve sonrasındaki Avustralya hayatı hakkında daha önce hiçbir yerde değinilmemiş çok önemli püf noktaları vereceğim. Work and Holiday vizesi nedir? Nasıl alınır? Katılım şartları nelerdir? Bütün masraflar ne kadardır? Nasıl iş bulurum? Vizeye nasıl başvururum ve nelere dikkat etmeliyim? Vizeye ne zaman basvurmalıyım? Ne tür işlerde çalışabilirim?  Hangi seviyede ingilizce bilmeliyim?  Work and Holiday vizesinin bana ne gibi avantajları olur? gibi soruların cevapları ve çok daha fazlasını bu yazımda sizler için anlatacağım..

Şuanda Work and Holiday vizesi ile Avustralya’ da yaşayan birisi olarak, bu işin en ince ayrıntılarından tutun bütün tilkiliklerini öğrendiğimi söyleyebilirim. Yazıyı okudukdan sonra muhtemelen gitmeden önce ya da gittikten sonra ne yapmanız gerektiğine çok iyi hakim olacaksınız. Önce bu vizeyi alım süreci üzerine yoğunlaştıktan sonra, Avustralya’ ya vardığınızda yapmanız gereken çok önemli şeylerden bahsedeceğim.

Work And Holiday Subclass 462 Vizesi Nedir?

Work and Holiday vizesi aynı Amerika’ daki Work and Travel vizesine benzer şekilde Avustralya devletinin senelik iş gücü açığını giderebilmeleri için dünyanın dört bir yanından gençlere tanıdığı bir vize olanağıdır. Ancak Work and Holiday vizesinin Work and Travel vizesinden çok büyük farkları vardır. Mesela Work and Holiday programına Türkiye’ den her sene sadece 100 kişi katılabilmektedir. Bu 100 kişiyi bizim Dış İşleri Bakanlığı adaylar arasından seçip Avustralya Konsolosluğu’na bu adaylara vize verebilirsiniz diye öneriyor. Daha sonra ise Avustralya Konsolosluğu bu 100 kişi üzerinde araştırma yapıp dökümanlarını inceliyor. Adayı uygun bulduğu takdirde vizeyi de veriyor 🙂 Bu kontenjanın çok düşük olduğunun farkındayım. Ancak diğer yandan buna da şükrediyorum. Çünkü Work and Holiday vizesi dünya üzerinde sayılı ülkelere tanınan bir vize türüdür.

Edit: Artık Dış İşleri Bakanlığı yerine bu işleri YÖK’ün devraldığı söyleniyor. Benim zamanımda Dış İşleri bakıyordu. Uzun süredir dünya turunda olduğum için takip edemiyorum. Kontrol etmenizde fayda var. Yazımın geri kalanında Dış İşleri Bakanlığı olarak bahsedeceğim. Kafanız karışmasın.

Work and Holiday vizesini aldığınız takdirde 1 sene içinde istediğiniz tarihte ülkeye giriş yapabilirsiniz. Yani vizeyi alır almaz gitmek zorunda değilsiniz. 5 Temmuz 2018 tarihinde vize aldıysanız, 5 Temmuz 2019 tarihine kadar istediğiniz zaman Avustraya’ ya giriş yapabilirsiniz. Vizeniz ülkeye giriş yaptığınız tarihten itibaren başlıyor ve Avustralya’daki bu 1 sene içerisinde istediğiniz zaman ülkeden çıkış yapıp tekrar gelebilirsiniz. Yani 1 sene hiçbir yere çıkmadan orada kalma zorunluluğunuz yok.

İster çalışın, ister tatil yapın..

Bu Work and Holiday vizesi ile ister çalışırsınız, ister Avustralya ‘da dil eğitimi alırsınız isterseniz de tatil yaparsınız. Çok özgürlük tanıyan bir programdır 🙂 .

Her ülkeye karşı farklı uygulamaları var. Aslında birbiriyle neredeyse aynı iki vize türü var. Bizimkisi Work and Holiday subclass 462 vizesi iken, Batı Avrupa ve bazı diğer ülkelere verilen Working Holiday subclass 417 vizesidir. İkisinin farklarına gelecek olursak. Biz 2. yıl vizesini almak için çiftlik işleri dışında “hospitality” diye tabir edilen garsonluk, resepsiyonist vb gibi hizmet işleri de yapabiliyorken, 417 vize sahipleri sadece çiftlik ve “construction” dedikleri inşaat işlerinde çalışmak zorundalar. Mesela Almanlar ve İngilizler sınırsız sayıda katılabilirken Portekiz’ den sadece 200 kişi, Çekya’dan 500 kişi katılabiliyor.

%70’i Mezunlardan, %30’u Öğrencilerden seçiliyor!

Seçilecek 100 adayın 70’i mezunlardan, 30’u ise öğrencilerden seçiliyor. Seçilecek öğrencilerin mevcut okulunu dondurmaları gerekiyor. Ancak başvuran öğrenci sayısı mezunlara göre daha az olduğu için şansınız artıyor. Öğrenci başvuruları YÖK’e yapılıyor.

Vizenizi 2. yıla hatta sonrasında 3. yıla uzatma şansı

Eskiden Türk vatandaşlarına vizeyi 2. yıla uzatma hakkı tanınmazken, 2017 yılında Türk vatandaşlarına da vizeyi 2. yıla uzatma hakkı verildi. 1 senelik Work and Holiday vizenizi 1 sene daha uzatmanızın tek şartı ise Avustralya’ nın belirli bölgelerinde 88 gün çiftlik ya da hospitality işlerinde çalışmanız. Elma toplama, ağaç budama, çilek paketleme, sebze meyve ekme gibi yığınla çiftlik işi mevcut.

Ödenen ücret de gayet iyi. Ben şuanda kim bilir kaçıncı çiftlik işinde çalışıyorum. Şuana kadar toplamda 9 ay farklı çiftlik işlerinde çalıştım. Kafam çok rahat oluyor. Çünkü beynimi çalıştırmak zorunda kalmıyorum. Sıfır stres. Fiziksel olarak da fit kalıyorum. Bunun hakkında aşağılarda bahsedeceğim. Avustralya konsolosluğunun websitesinden yaptığı duyuruya göre ise, temmuz 2019 tarihinden itibaren, 2. yıl vizesinin içinde olan kişiler eğer 6 ay boyunca Avustralya’nın belirli bölgelerinde çiftlik işlerinde çalışırlarsa, 3. yıl vizesine (tıklayın) hak kazanacaklar.

Avustralya'nın Queensland eyaletinin Cardwell kasabasında çalıştığım Ormancılık işi
Avustralya’nın Queensland eyaletinin Cardwell kasabasında çalıştığım Ormancılık işi
Work and Holiday Programına Katılım Şartları Nelerdir?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-18-30 yaşları arasında olmak ( 18 yaşında ve 30 yaşındakiler katılabilir. 31 yaşındakiler katılamaz. 18 yaşın altındakiler katılamaz)

-Herhangi bir sabıka kaydınızın olmaması

-Erkek adayların askerliğinin tecilli olması ya da askerlik hizmetini tamamlamış olması

-Geçerli bir pasaportunuzun olması

-4 yıllık bir üniversite mezunu ya da öğrencisi olmak

-Avustralya’ da geçiminizi sağlayabileceğinizi kanıtlayan 5000 Avustralya dolarını ve uçak bileti ücreti kadar bir miktarı banka hesabınızda gösteren hesap dökümü. Bu birinci derecen bir aile bireyinizin banka hesabı da olabilir. Sizin banka hesabınız olması şart değil.

dahası:

-IELTS ingilizce seviye ölçme sınavında, her banttan en az 4.5 almak. (ingilizce yeterlilik için Türkiye’de bazı üst düzey üniversitelerde eğitiminizi ingilizce almış olmanız veya Avustralya’da 1 yıl dil eğitimi almış olmanız da yeterli olabiliyor)

-Öğrenci Transcript Belgesi

-Mezunların mezuniyet belgesi ya da diploma göstermesi

-Üniversiteniz devam ediyorsa, üniversiteden izinli sayılmanız gerekiyor

-Geçiminden sorumlu olduğunuz bir çocuğunuzun bulunmaması

-Work and Holiday programına daha önce katılmamış olmak

Ekibim sağlam.. buralara gelirseniz sıkıntı olmaz :)
Ekibim sağlam.. buralara gelirseniz sıkıntı olmaz 🙂

Dipnot: IELTS sınavı 9 üzerinden puanlanmaktadır. Bu sınavda her banttan (Listening,Reading,Writing,Speaking) en az 4.5 almanız gerekmektedir. Bu sınav ayda 2 kez İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde gerçekleştirilmektedir. IELTS sınavı haricinde TOEFL, PTE gibi güvenilir ingilizce seviye belirleme sınavları da kabul görmektedir.

Bunların dışında 2017 senesinde gelen uygulamaya göre diploma, ielts belgeniz gibi bazı dökümanlarınızın Noter tescili isteniyor.

Önemli: 2017 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı, Work and Holiday programına katılacak belgeleri tam olan adaylar arasından 100 kişiyi belirlerken diploma notunun yani genel not ortalamasının kıstas alınacağını belirtti. Eskiden belgeleri tam olup ilk başvuran 100 kişi bu programa katılmaya hak kazanıyordu. Şimdi ise benim çok haksız bulduğum bir uygulama olan bu not ortalama kıstası uygulanmakta. Bu bir çalışma vizesidir. Eğitim vizesi değildir. Kaale alınacak bir çok kıstas varken öğrencilerin sadece not ortalamalarına bakarak çalışma vizesi verilmesini son derece yanlış buluyorum. Zira Boğaziçi üniversitesinde Makine Mühendisliği okuyup not ortalaması 2.87 olan birisi, adı bilmem ne üniversitesinde (küçük görmemek için isim vermiyorum) spor bölümü okuyan ve not ortalaması doğal olarak 3.40 olan birisinin çok altında kalıyor. Umarım bu uygulama sizler için bir an önce değiştirilir. Zira Dış İşleri Bakanlığımız her sene yeni bir uygulama getirebiliyor.

Dünya Turu Uyanış Yolculuğu / Motorsiklet Günlükleri
Dünya Turu Uyanış Yolculuğu / Motorsiklet Günlükleri
Work and Holiday Vizesi ile Avustralya’ ya gitmek bana ne kadara mal olur?

Arkadaşlar bütün süreçten geçmiş birisi olarak ve daha önce Work and Travel, H2B, Erasmus vs gibi programlara katılmış ve farklı acentalar görmüş birisi olarak size çok samimi ayrıntılar vereceğim. 27 (şuan 28 🙂 ) yaşındayım ve artık acentaların ciğerini biliyorum. 2017 senesine kadar ise hiçbir acentaya güvenmiyordum ki karşıma bir tanesi çıkana kadar. Bu tanrının veli nimeti acentayı aşağılarda başka bir başlık altında belirteceğim. Gelelim masraflara..

Şimdi bu programa bireysel başvuru yapmanız mümkün. Avustralya hükümetinin websitesinde vize türleri arasında Work and Holiday subclass 462 ‘yi bularak süreci takip edip uğraşabilir, acenta ücreti vermeden belgelerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ancak ben bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yaptığınız bir hata, profesyonel yardım almadan hazırladığınız bir yanlış belge pahalıya mal olabilir. O yüzden bir acenta ile görüşüp onlarla süreci takip etmenizde çok ama çok fayda var. Tabi ki acenta seçiminizde çok ama çok dikkat etmenizde de fayda buluyorum. Şimdi aşağıda yazacağım miktarları Avustralya Doları olarak yazıyorum. Bu yazıyı okuduğunuz tarihteki kur ile değerlendirirsiniz. Benim bu yazıyı yazdığım zamanki kur ile sizin okuyacağınız zamanki kur çok farklı olabilir.

Sırasıyla:

-İelts sınav ücreti 900 TL (Ben 2017’de sınava girdiğimde 660TL idi 🙂 )

-Acenta ücreti. Acentadan acentaya değişiyor. Benim bulduğum acenta 710 TL ücret alıyordu ki bu bence harika. Diğer acentalar en az 1000 TL istiyordu.

-Noter onay ücretleri (diploma, ielts belgesi vs için) 200-300 TL arası tutabilir.

-Avustralya vize ücreti 440 AUD (1644 TL / 25.01.2019 tarihli kura göre)

-Sağlık sigortası ücreti. Geçtiğimiz seneye kadar 1000 küsür TL olan bu ücret şuan yeni anlaşma ile  300 küsür TL lere düştü. Yalnız bu her acenta için farklı olabilir. Ben yine kendi acentam için yazıyorum. Sadece 365 TL gibi bir ücret verdim. Sigortanın ismi “Work Education Travel Health Insurance” olarak geçiyor. Benim acentam sigortamı Sompo Japan’dan yaptırmıştı.

-Biometrics ücreti. Vizeye başvururken parmak izi verip fotoğraf çektireceğiniz zaman konsolosluk sizden 35 AUD alıyor (130 TL 25.01.2019 tarihli kur ile)

Toplam: Yani Work and Holiday programı herşeyiyle size toplam 4400 TL civarı bir ücrete mal oluyor. Benim zamanımda 2017’de 3400 küsür TL civarında bir ücrete mal olmuştu. Tabi şimdi kur farkı herşeyi değiştirdi. Avustralya’ ya gittiğinizde saatlik ücret minimum 18.93$AUD (before tax). Ancak herkese genel olarak en az 23.66$AU veriliyor ve haftada 40 saat çalışacağınızı düşünürsek, bir haftada zaten 800$AU yapıp 2500 TL yi çıkarmış oluyorsunuz bile 😀 yani sadece iki haftada bütün masraflarınızdan fazlasını çıkarabilirsiniz..

Bondi Beach Sydney
Bondi Beach Sydney
Başvuru ve Vize Süreci

Şimdi diyelim ki bütün özellikleriniz bu programa katılmaya uygun ve bütün gerekli belgeleri topladınız. Eğer bir acentayla anlaşırsanız bu acenta sizin için bütün işleri tek tek yapıyor. Hangi belgeleri toplamanız gerektiğini eksiksiz anlatıyor. Üstelik vize formunu çıkarıyor ve sizinle birlikte dolduruyor. Avustralya konsolosluğu ile sürekli iletişim halinde oluyor. Anlayacağınız, siz belgelerinizi hazırlayıp teslim ettikten sonra gerisi kolay. Acenta sizin belgelerinizi TC Dış İşleri Bakanlığına gönderiyor. Daha sonra kaderinizi bekliyorsunuz. Eğer Dış işleri bakanlığımız tarafından 100 kişi içine seçilirseniz, sizi Avustralya konsolosluğuna öneriyor ve bu adaya vize verin diyor 🙂

Arayabilirler..

Akabinde, bir süre sonra Avustralya konsolosluğu sizi arayıp bazı sorular sorabiliyor ama aramayabiliyor da. Aralarsa eğer, neden Avustralya’ ya gitmek istiyorsunuz? Avustralya’ da arkadaşınız var mı? Hangi eyalete gideceksiniz? Ne iş yapmayı düşünüyorsunuz? Avustralya’ ya yerleşip kalmayı düşünüyor musunuz? tarzı sorular soracaklardır. Ben bu sorulara cevaplarınızı da vereyim 🙂 “Macera yaşamak istiyorum, dilimi geliştirmek istiyorum, farklı bir tecrübe edinmek istiyorum, Avustralya’da HİÇ arkadaşım YOK!, Şu eyalete gideceğim (hangisini istiyorsanız artık), Şu işte çalışmak istiyorum (çiftlik işi,garsonluk işi gibi), Hayır Avustralya’ ya yerleşmeyeceğim sadece bir macera yaşayıp dilimi geliştirmek istiyorum biraz da para kazanıp seyahat etmek istiyorum” gibi cevaplar size yeterli olacaktır.

Bondi Beach sörfçüleri / Sydney / Australia
Bondi Beach sörfçüleri / Sydney / Australia
Sizi aradıklarında Avustralya’ ya yerleşip orada yaşamak istemediğinize ikna olurlarsa işiniz kolaylaşır.

O yüzden kesinlikle Avustralya’ da yaşamak istiyorum, orada kalıp hayat kurmak istiyorum gibi cümleler kurmayın. Avustralya hükümeti zaten sadece yetkin ve nitelikli insanları ülkesine kabul ediyor. Bu da zaten o insanların ülkelerinde kalmalarını göze aldıklarını gösteriyor 🙂

Konsolosluğa gidip parmak izinizi verip, biometrik fotoğrafınızı da çekindikten sonra beklemeye geçiyorsunuz ve daha sonra Avustralya konsolosluğu vizenizi gönderiyor. Eğer sizden vize ücretini kartınızdan çekerlerse çok büyük ihtimalle vizeyi almışsınız demektir. Çünkü bildiğim kadarıyla, vize vermeyecekleri kişiden kolay kolay para çekmiyorlar.

Vizenizin geldiğini mail yoluyla ya da aranarak öğreniyorsunuz. Acentanıza da ulaşabilirler size de. Daha sonra pasaporta vize basmak gibi bir durum söz konusu değil. Adamların herşeyi elektronik. Ülkeye girerken pasaportunuzu uzatmanız yetiyor, sistemde zaten vizenizi görüyorlar. Ülkeye girerken de bazı sorular sorabiliyorlar. Mesela bana TC kimlik numaramı sordular. Ezbere bilmesem sıçmıştım heralde 😀

Work and Holiday Vizesine ne zaman başvurmalıyım?

Diğer vize türlerinin aksine Work and Holiday vizesinin belirli bir başvuru tarihi yoktur. Bir sene içinde100 kişilik kontenjan dolana kadar başvuru kabul ediyorlar. Yine de her sene bir sürü değişiklik olduğu için siz bunu en iyisi bir acentaya sorun. Karar verir vermez ister bir acenta ile isterseniz kendiniz işlemlerinize başlayın. Bence karar verdikten sonra beklemenin bir anlamı yok.

Sonra dedim ki.. seviyorsan git konuş bence
Sonra dedim ki.. seviyorsan git konuş bence
Ne tür işlerde çalışabilirim? Nasıl iş bulurum?

Work and Holiday vizesi ile istediğiniz her iş türünde çalışabilirsiniz. İster avukat olun, ister bir ofiste satış pazarlama uzmanı. Yani Türkiye’de yapabildiğiniz hemen hemen her işi burada da yapabilirsiniz. İşinizi kendiniz bulmak zorundasınız. Ancak endişelenmeyin. Eğer benim yaptığım gibi “kafa rahat” işler istiyorsanız, Avustralya’ da “backpacker” yani sırtçantalılar üzerine kurulmuş bir dünya var. Work and Holiday vizesi ile giden herkese Backpacker diye hitap ediyorlar. Yani sizin gibi Avustralya’ ya gelip iş bulup çalışan dünyanın dört bir yanından insanlar var..

Avustralya’ nın da çalışana gerçekten ihtiyacı var. İster restoranda garson olun, ister barlarda barmen olun, isterseniz bir şirkette yazılım uzmanı olun, isterseniz çiftçilik yapın elma toplayın, aklınıza ne gelirse.. Yaygın olan backpacker işleri genelde garsonluk, çiflikte çalışmak, barmenlik, construction dedikleri inşaat işlerinde çalışmak, otellerde, hostellerde resepsiyonlarda çalışmak, Au Pair dedikleri çocuk bakıcılığı yapmak, trafikte tabelaları tutmak, yemek kuryeliği yapmak gibi gırla iş mevcut.. İçiniz rahat olsun.

Ben Avustralya’ya geldiğim 5 Nisan 2018 tarihinden beri bir çok çiftlik işinde çalıştım. Limon çiftliği, Taro çiftliği, Ormancılık, Karpuz çiftliği ve en son şuan yaptığım Deniz çiftliği aslında bir nevi karides çiftliği.

Peki bu işleri nasıl bulabilirsiniz?

İş bulmanın birçok yolu mevcut. Tecrübelerime göre en güzel yöntemleri hemen aşağıda sıralayayım:

-Facebook’da Australia Work and Holiday, Australia Backpackers gibi grupların hepsine bir bir katılmak. Verilen ilanları takip edip başvurmak, hatta kendinizin iş aradığını belirten güzel bir yazı hazırlayıp bütün gruplarda telefon numaranız ile birlikte paylaşmak.

-Avustralya ‘nın “Gumtree” sitesine girip ücretsiz üyelik açmak ve ilanlara bakmak. Hatta burada da iş aradığınıza dair ilan vermek.

-Kaldığınız hostellerde herkesle iletişim kurup backpackerlara hangi işlerde çalıştığını sormak, püf noktaları almak. Onların işvereninin çalışan arayıp aramadığını sormak.

-Hangi iş türünde çalışmak istiyorsanız çat kapı gidip işverenle yüzyüze görüşmek. Mesela çiftlik işi arıyorsanız çiftliğe gidip ben iş arıyorum demeniz. Ya da garson olacaksanız, restoranta gidip iş aradığınızı söylemeniz. Genelde CV isteyebilirler. Yardırabildiğiniz kadar tecrübe yardırın.. orda 3 yıl burda 5 yıl çalıştım çakıyla aslan avladım, köpek balığına kafa attım..

İş ararken kendimi nasıl tanıtmalıyım? Ne tarz işler aramalıyım?

Gruplarda veya sitelerde vereceğiniz ilanlarda, yaşınızı, hangi şehirde olduğunuzu, güçlü sabırlı sorumluluk sahibi vs olduğunuzu, uzun süre çalışmak istediğinizi, hemen başlayabileceğinizi, çok fazla iş tecrübeniz olduğunu belirtin.

Can dostlarım Douglas ve Geovanni ile ormanda çalışırken
Can dostlarım Douglas ve Geovanni ile ormanda çalışırken
İş Tavsiyeleri

Arkadaşlar bu amacınıza göre değişmekte. Mesela amacınız para biriktirmekse, yani örneğin benim gibi para biriktirip dünya turuna devam edebilmek gibi bir amacınız varsa çiftlik işlerinde çalışmanızı kesinlikle öneririm. Ama kesinlikle saatlik ödeme yapan çiftliklerle anlaşın. Diğer türlü aynı parayı kazanamazsınız. Çiftlik işleri saatlik genelde 23.66 AUD ücret ödüyor ve  haftalık 35-40 saat çalışıyorsunuz. Çok iyi para kazanıyorsunuz. Ancak işler genelde fiziksel olarak yorucu oluyor. Ama çiftlikte çalışırsanız etrafınızda çok fazla aktivite genelde olmayacağından ve kaldığınız kasabanın Sydney, Melbourne gibi şehirlere nazaran daha ucuz olacağından dolayı az para harcayıp,biriktirebilirsiniz..

Eğer amacınız Avustralya’nın keyfini çıkarıp daha güzel bir hayat sürmekse, Sydney, Melbourne gibi şehirlerde çalışmanızı tavsiye ederim. Garsonluk gibi işlerde saatlik 25-30 AUD arası bir ücret ödüyorlar ve üstüne bahşişlerden de kazanıyorsunuz. Ama hayat daha pahalı oluyor tabi. Şehirde de arkadaşlar falan çağırır yerinizde duramazsınız, ezersiniz o parayı ben söyleyeyim 🙂

Ormanı korumak adına yaban ağaçları kesme ve çam ağaçları etrafındaki sarmaşıkları ve otları ilaçlama görevlerimiz vardı ve saatlik kazancımız 27.45$AU idi.
Ormanı korumak adına yaban ağaçları kesme ve çam ağaçları etrafındaki sarmaşıkları ve otları ilaçlama görevlerimiz vardı ve saatlik kazancımız 27.45$AU idi.
2. yıl vizesi için 88 gün posta koduna göre belirli bölgelerde çalışma şartı

Haa şöyle birşey var. Eğer vizenizi bir sene uzatmak istiyorsanız, 88 gün yani 3 ay Avustralya hükümeti tarafından belirlenen bölgelerde belirli işlerden birinde çalışmaya mecbursunuz. Yoksa vizenizi uzatamazsınız. “Hospitality” işleri de bu işler arasına giriyor..O belirli bölgeleri bulmak için, Avustralya konsolosluğunun sitesine girip subclass 462 vizesinin altındaki maddelerden bakabilirsiniz. Bu arada çiftlik işleri yapıyorsanız, yerden toplanan meyve işlerinde çalışmayın beliniz baya ağrır. O işleri genelde asyalılar yapıyor minnak oldukları için pıtır pıtır topluyorlar. Siz siz olun ağaçtan toplamalı işlere bakın. Ayrıca doğa içinde yemyeşil insanın gözü gönlü açılıyor be.. 🙂 iş ne kadar zor olursa olsun, ruhum temizleniyor.. düşünüyorum, hayal ediyorum, mis gibi havayı ciğerlerime çekiyorum.

Muz çiftliklerinin yaygın olduğu Tully kasabası, Queensland
Muz çiftliklerinin yaygın olduğu Tully kasabası, Queensland
Hangi acentaya başvurmalıyım? Tavsiyeniz var mıdır?

Daha önce bir çok programa katılmış birisi olarak ben bu konuda çok hassasım ve tecrübeliyim. Bu zamana kadar bütün acentalardan nefret ettim. Dolandırmaya kalkanlar, ilgilenmeyenler, havadan ekstra ücret uyduranlar, sizi unutanlar ve daha neler neler.. Bu zamana kadar hiçbir acenta önermeyen ben Türkiye’de sadece bir şirketin hakkını yiyemeyeceğim. O şirket Atlas Yurtdışı Eğitim (Atlas Edu) şirketidir. İstanbul Taksim şubesi. Diğer şubelerine hiç gitmediğim için bilmiyorum. Ama gözümle gördüğüm tecrübe ettiğim şirketi size anlatacağım.

Bu kesinlikle bir reklam değildir. Kesinlikle içimden geldiği için ve sizin de aynı güzel ilgiyi görmenizi istediğim için yazıyorum.

Daha bu acentaya adımı attığım ilk günden beri inanılmaz derecede açıklayıcı ve net bilgilendirmeler aldım. İlk gün bile kafamda bir tane soru işareti kalmadı. Hangi belgeleri hazırlamam gerektiği, bu süreçte neler yapmam gerektiği, vize sürecinde konsolosluğa ne tür cevaplar vermem gerektiğinden tutun işlere kadar herşeyden bahsettiler. Ara sıra da arayıp süreç üzerine bilgilendirmeler yaptılar. Hele orada bir Gülfem hanım var ki, sanki kendisi için başvuruyormuş gibi istekli ve yardımsever şekilde sabırla her sorunuza cevap veriyor. İşlemi eksiksiz ve kusursuz yapmanız için elinden gelen herşeyi yapıyor. Eğer olur da giderseniz benden Gülfem hanıma selam söyleyin ve benim sürecim için bir de siz teşekkür edin. Güleryüzle karşılanacağınıza emin olun 🙂

Öyledir ki Atlas Eğitim acentasına seyahat sağlık sigortası için 1000 TL ödemiştim. Aradan bir hafta geçtikten sonra beni aradılar ve  “Çağatay Bey, seyahat sağlık sigortası için yeni bir şirketle anlaştık, size 665 TL iade edeceğiz” dediler. Ben böyle bir dürüstlüğü hiç bir acentada görmedim ve inanın çok şaşırdım. Verilmiş gitmiş bir para. Bana söylemeseler dünyada haberim olmaz. Hele o eski lanet olası acentaları düşündükçe bin kere şükrettim, iyi ki dedim. Anlayacağınız arkadaşlar benim gibi, bu vize işleriyle belgeleriyle vesaire ile uğraşmak istemiyorsanız, kesinlikle gitmeniz gereken acenta olarak Atlas Yurtdışı Eğitimi tavsiye ediyorum. Hatta size kolaylık olsun aşağıya Gülfem hanımın e-mail adresini bırakayım, yazının sonunda iletişime geçmek isteyenler burdan ulaşabilir:

gulfem@atlasedu.com

Work and Holiday Programının bana ne gibi avantajları olur?

Öncelikle Avustralya ‘dan bahsediyoruz. Almanya, Fransa değil. Dünya ‘nın en yaşanılası ülkesi seçilen Avustralya ‘da yaşama imkanı.. Anadili ingilizce olan bir ülkede dilinizi geliştirme fırsatı. Hatta isterseniz hem dil eğitimi alıp hem çalışma fırsatı.. Üstüne Gold Coast’da yüzüp, Bondi Beach’de günşlenme, Pert çöllerinde develere binip plaja gitme, Kangurulara sarılma ve daha nicesi gibi imkanlara sahip olma.. Avustralya kocaman bir kıta ve bu kıta inanın cennet gibi bir yer. Böceklerden korkuyorum, çok yılan varmış gibi düşüncelere kapılmayın. Onlar heryerde var, doğanın parçası onlar 🙂

O kadar çok gezgin var ki..

Avustralya’ da o kadar çok gezgin var ki.. Hepsi dünyanın dört bir yanından sizinle aynı amaçla Avustralya ‘ya gelmiş ve çalışıyor. İngilizi, Almanı, Arjantinlisi, Endonezyalısı, Brezilyalısı ve daha nicesi.. Bu insanlarla bütün hostellerde karşılaşıp arkadaş oluyorsunuz.. Bazen beraber yemek yapıp beraber geziyorsunuz. Üstelik inanılmaz paralar kazanıyorsunuz. Türkiye ‘de Avukat olsanız, doktor olsanız kazanamayacağınız parayı Avustralya ‘da temizlik yaparak, çiftlikte elma toplayarak kazanıyorsunuz. Bu program için harcadığınız bütün paradan daha fazlasını 2 haftada çıkarıyorsunuz. Avustralya’ da geçirdiğiniz her gün farklı milletten insanlarla sosyalleşiyorsunuz.

Eğer Türkiye’ye dönerseniz, CV nize de yazın. Avustralya’da 1 sene 2 sene çalışmış olmak ne demek??
Daha çok şey var da, bu avantajların sizi ikna etmesi için yeterli olacağını düşündüğümden diğerlerine değinmeyeceğim.

Dünya'nın dört bir yanından gelip, hayalleri için Avustralya'da çiftliklerde çalışıp para biriktiren gezginler
Dünya’nın dört bir yanından gelip, hayalleri için Avustralya’da çiftliklerde çalışıp para biriktiren gezginler
Çok fazla yabancı arkadaş edinirsiniz.. Tipik akşamlarımızdan bir tanesi:)
Çok fazla yabancı arkadaş edinirsiniz.. Tipik akşamlarımızdan bir tanesi:)
Avustralya ‘da ilk gittiğiniz günler ve sonrasındaki yaşamınız için tüyolar
Tax File Number

Work and Holiday programı ile Avustralya ‘ya giriş yaptıktan sonra, bir işte çalışabilmek için “Tax File Number” (TFN) almış olmanız gerekiyor. Onun için hemen şu siteden başvurabilirsiniz. Tıklayın. Gidip bir yere yerleştikten sonra başvurun. Bir hafta on gün içerisinde adresinize kart gelecektir.Eğer kart size ulaşmadan numaraya ihtiyaç duyarsanız, sitedeki telefon numarasından arayıp öğrenebilirsiniz.

Banka Hesabı

Banka hesabı açmak. Ben Commonwealth bankasını kullanıyorum. Telefon uygulaması vs muazzam kullanışlı. Bankada da çok güzel ilgileniyorlar. Gittiğinizde hesap açarken, vergi iadesinde daha fazla para alabilmek için “Super Annuation” açtırmak istiyorum demeyi sakın unutmayın.

Yellow Card

Eğer Muz çiftliğinde çalışacaksanız “Yellow Card” a başvurmanız gerekmekte. 40 AUD ücreti var.

White Card

Eğer Construction işlerinde yani inşaat işlerinde çalışacaksanız (iyi para var) “White Card” a başvurmanız gerekmekte. Bunun da 30 AUD ücreti var. Bunun dışında haftada 2000$AU kazanabileceğiniz üstelik konaklama ve yemeğe para vermeyeceğiniz “Solar Farm” işleri için de bildiğim kadarı ile white card gerekiyor. Bu işler fiziksel şartlardan ötürü sadece erkekler için.

Şehir – Kasaba Farkı

Büyük şehir ve kasaba farkından bahsetmiştim. Kısaca büyük şehir eğlenceli olacaktır ama fazla para harcayacaksınız. Kasabalarda az para harcarsınız, güzel para biriktirirsiniz. Bu kasabalarında gece klüpleri ve barları, restorantları olabiliyor. Ayrıca uluslarası ortam heryerde var ama kasabalarda daha iyi kaynaşıyorsunuz.

Telefon Hattı

Telefon hattı olarak “OPTUS” öneriyorum. Aylık 40AUD karşılığında sınırsız konuşma, sınırsız sms, 20 GB internet veriyor. Çekim gücü de gayet iyi. Telstra daha kaliteli ama daha pahalı.

Working Hostel

Avustralya’da “BACKPACKER” kelimesini herşeyden fazla duyabilirsiniz. Size backpacker yani sırtçantalı diye hitap edecekler ve heryerde sizin gibi sırt çantalı ya da bavullu gezginler göreceksiniz 🙂 backpackerlar için kurulmuş bir düzen bile var Avustralya ‘da. Mesela “Working Hostel” dedikleri bir olay var. Bu hosteller size iş buluyor. Siz de orada kalıyorsunuz. Hosteller haftalık ücret alıyor ve bu ücretler Avustralya ‘da haftalık 120 ila 200 AUD arasında değişiyor.. Hostele girdiğinizde 150 ila 300 dolar arası bir depozito isterlerse şaşırmayın. O yüzden Avustralya ‘ya ilk gittiğinizde cebinizde biraz paranız olsun.

Kızlar da çiftliklerde çalışabiliyor mu? Ayrımcılık var mı?

Bu soruyu sosyal medyada çok sık aldığım için ayrı bir başlık açmak istedim. Kızlar kesinlikle çiftlik işlerinde çalışıyor. Şuana kadar çiftliklerde çalışan yüzlerce kızla tanıştım. Bir kısmı ile aynı işte çalıştık. Tabi benim eski işim ormancılık veya bazı arkadaşların yaptığı solar farm gibi çok fazla fiziksel güç gerektiren işlere kızları almıyorlar. Yalnız genel olarak çoğu çiftlikte kızlar da çalışıyor. 417 vize sahipleri çiftlik işi yapmak zorunda oldukları için yabancı kızlar vizelerini uzatmak için mutlaka çiftlik işleri yapıyorlar. 462 vizesi sahibi Türkler ise “hospitality” sektöründe çalışarak vizelerini uzatabildikleri için, Türk kızları çok büyük ölçüde çiftlik işleri yapmıyor. Bana kalırsa çiftlik işi yapmanızı öneririm 🙂 bambaşka bir deneyim..

Avustralya'da yanımdan hiç ayırmadığım, en iyi arkadaşım, kaykayım :)
Avustralya’da yanımdan hiç ayırmadığım, en iyi arkadaşım, kaykayım 🙂
Benim Work and Holiday hikayem

Arkadaşlar belki merak edersiniz diye benim sürecimin nasıl geliştiğini anlatmak istedim. Beyaz yaka olarak bir holding şirketinde çalışırken kafayı kırıp dünya turuna çıkmaya karar vermiştim. Bunun için yeterli param yoktu. Çünkü ben “parasız dünya turu yapıyorum”, “5 dolarla dünya turuna çıktım” gibi zırvalarla insanlara hayal satan kişilere oldum olası inanmadım. Çünkü 9 senelik bir seyahat tecrübem vardı. İki kez Amerika Birleşik Devletlerinde, bir kez Çek Cumhuriyetinde yaşamıştım ve çok sayıda ülkeye seyahat etmiştim. Bu yüzden para biriktirmem gerektiğinin farkındaydım ve bunun holding şirketinde önemli bir departmanda çalışıyor olmama rağmen kazandığım parayla mümkün olmayacağını biliyordum.

Araştırdım..

Bu yüzden araştırdım ve bu vize programını öğrendim. Çok şükür ki Atlas Eğitim şirketi ile tanıştım ve hemen çalışmaya hiç vakit bulamadan IELTS sınavına girdim bütün belgeleri toplayıp başvurdum. Benim başvurduğum dönem ilk başvuranlar seçilecekti. IELTS puanım 6.5 du (Listeningin büyük kısmını kaçırmıştım 😀 ). İlk 100 kişinin seçileceğini düşündüğümüz için ve ielts puanımın iyi olmasından dolayı kendimden çok emindim. Ancak sonuçlar açıklandığında ilk 100 kişiye seçilmediğimi öğrendim.

Hayatım sanki başıma yıkılmıştı.. bütün hayallerim, düşüncelerim sanki yerle bir olmuştu. 3-4 saat çok üzüldükten sonra kendime geldim ve kader dedim.. Umudu kestim ve Avustralya’yı kafamdan sildim.

Dünya Turu Uyanış Yolculuğu / Sri Lanka
Dünya Turu Uyanış Yolculuğu / Sri Lanka
Vazgeçmedim..

Daha sonra hayallerimden vazgeçmeyip, çalıştığım şirkette para biriktirdim. Çok az bir bütçeyle de olsa dünya turuna çıktım. Gittiğim ülkelerde çalışabilirdim ve ucuza seyahat etmenin yollarını da biliyordum. Tıklayın. (Düşük Bütçeyle Seyahat Edebilmenin 3 anahtar Yolu). Kendimi motive ettim ve 21 Kasım 2017 tarihinde Lübnan ‘dan başlayarak yola çıktım. Sırasıyla Lübnan-Sri Lanka-Malezya-Tayland-Myanmar-Singapur-Kamboçya ülkelerinde seyahat ettikten sonra param çok ama çok azalmıştı. Bu nedenle karşıma çıkan başka bir mucize ile Kamboçya ‘nın Koh Rong Sanloem adasında çok tatlı bir Türk arkadaşın restorantı Blue Quay ‘de gönüllü olarak (konaklama+yemek karşılığında) işe başladım. Önce garsonluk sonra barmenlik yaptım..

Mucize..

Tam 1 aydır bu adadaydım, param neredeyse bitmek üzereydi, bir akşam üzeri balkonda tropik kuşların seslerini dinleyip düşüncelere dalmıştım ki bir anda Avustralya Konsolosluğundan mail aldım.. Beni aradıklarını, ulaşamadıklarını (türk hattımı dondurmuştum), yedek listeden ilk 100 kişi içerisine girdiğimi, eğer istersem vizeye başvurabileceğimi söylediler.. Bir anda olduğum gibi bilgisayar ekranına bakakaldım. 5 dakika hiçbir şey yapmadan düşünüyordum. Geride bıraktığım 4 aylık inanılmaz serüveni, Kamboçya ‘daki güzel hayatımı, paramın tam bitmişken Avustralya konsolosluğunun hadi gel vizeye başvur Avustralya ‘ya git diyişini.. Ayağa kalktım ve tepkisiz bir şekilde gökyüzüne baktım. Sonra şükrettim.. Tanrı hakedene, er ya da geç hakettiğini veriyordu. Zira Avustralya hükümeti uzunca bir süre güvenlik soruşturması yapmış ve bu soruşturmada elenen bir çok aday olmuştu. Ben de bu sayede listeye girmiştim.

Myanmar / Dünya Turu Uyanış Yolculuğu
Myanmar / Dünya Turu Uyanış Yolculuğu
Öğrendim..

Dünya turuna Avustralya ‘dan önce çıkmam bana çok şey öğretti. Yoklukla gezdim, kahvaltıda pilav yedim, bazen yemek yemedim, 8 kilo verdim, havaalanında sabahladım, parkta yattım.. Öğrendim, geliştim. Daha güçlü bir şekilde Avustralya’ya geldim ve çalışıp dünya turuma devam edebilmek için para biriktirmekteyim. Siz çabalamadıkça, bir şeyi haketmedikçe o şeyi elde edemiyorsunuz. Tanrı sizde o çabayı, o isteği, o tutkuyu görüyor ve sizi ödüllendiriyor. Benim hikayem bir mucizeydi. Şuanda Avustralya ‘nın Cairns şehrinin Tully kasabasında hostel odasında oturmuş yazıyorum size. Ufaktan da yağmur yağıyor ama hava sıcak 🙂 Yarın da belki Muz toplamaya giderim çiftliğe..

Bu da benim hikayem.. Dünya turuma ortak olmak isterseniz instagramdan daha yakından takip edebilirsiniz. Özellikle şuanki Avustralya hayatımı:
Instagram: cagatay0zdemir

Bu yazıya ihtiyacı olan tüm arkadaşlarınızla paylaşmanızı rica ederim. Umarım hayalleriniz gerçek olur.. İnşallah en çok isteyen kişiler buraya gelir.. belki oturur birşeyler içeriz, kimbilir 🙂

Umarım yazdıklarım sizin için faydalı olmuştur. Eğer başka sorularınız varsa bu yazımın altındaki yorum kısmında sorularınızı sorabilirsiniz. İnşallah Hayalleriniz gerçek olur.. Sağlıcakla dostlar..

Tayland, Koh Phangan / Dünya Turu Uyanış Yolculuğu
Tayland, Koh Phangan / Dünya Turu Uyanış Yolculuğu

 

 

Merhaba, ben Çağatay. Yıllardır bize doğru olduğu anlatılan herşeyi unutup, yaşamaya mecbur bırakıldığımız sistemin zincirlerini kırıp, işimden istifa edip, hayat'a dair tüm sorularıma cevaplar bulabilmek ve diğer bütün insanlara ilham olabilmek için yollara düştüm. 21 Kasım 2017'den beri dünya turundayım. Uyanış adını verdiğim içsel yolculuğum boyunca, başıma gelen olayları ve ilginç hayatları yazıyorum, fotoğraflıyorum, vidyoluyorum ve sizlerle paylaşıyorum.

47 Comments

 1. Merhaba açıklayıcı bir yazı olmuş. Bi sorum var. Dil konusun da yetersizim. Ielts den yeterli puanı alamam. En baştan dil eğitimi almak istesem bu Work and Holiday vizesine başvurabilir miyim? Yani hem dil egitimi hem çalışma için ne yapmamı tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkür ederim ☺

  1. Selamlar,
   Work and Holiday için IELTS sınavından her banttan en az 4.5 almanız gerekiyor. Intermadiate seviye ingilizce bilgisi yeterli olacaktır. Diliniz yeterli değilse ve önce dil eğitimi almak istiyorsanız, o vize türü Work and Holiday vizesinden çok daha kolay zira öğrenci vizesi için Ielts sınavına girmenize gerek yok. Ayrıca Avustralya’da öğrenci vizesine belirli bir haftalık saat çalışma izni de veriliyor. Yani hem dil eğitimi alıp hem para kazanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için yazıda bahsettiğim acentayı arayabilirsiniz.

 2. Süper yazı yazmışsın bravoo sana helal olsun sana kardeşim.. Tek başına ayaklarının üstünde durmuşsun.

 3. Yaziniz super olmus tesekkurler😉benim sorum 30 yas ustu cokda ustu degil 😅32 yas icin work and holiday vizesi olmuyorsa buna benzer bir vize var mi? Birde tek basina bir bayan icin uygun bir cilginlik mi😂

  1. Merhaba,
   Teşekkür ederim. Work and Holiday porogramı dışındaki vize türleri hakkında maalesef bilgim yok. Ancak yazıda bahsettiğim Gülfem hanımı arayarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, evet yaşın bir önemi yok, gayet uygun bir çılgınlık 🙂

 4. Merhaba cagatay yazin cok aciklayici olmus.ben 2016 2017 arasi melbournede idi.memlekete donmem gerekti bazi isler icin.simdi kismetse work holiday a basvurumu yapicam.ayni senin gibi atlas ile calisiyorum.benim kafami kurcalayan not ortalamam.bir muhendis olarak ortalamam yalnizca 2.3.baska hicbir problem yok.tek kistasin not ortalamasi olmasi buyuk adaletsizlik.bu vize turune yaklasik kac kisi basvurmustu gecen sene?bu not ortalamasina vize cikmasi ihtimal dahilinde midir sence?simdiden tesekkurler kolay gelsin .

  1. Merhaba,
   Teşekkür ederim. Şimdi yazıda belirttiğim gibi sistem şöyle işliyor; Bizim Dış İşleri Bakanlığımız sadece not ortalamalarını baz alarak ilk 100 kişiyi seçiyor. Sonra bu seçtiği 100 kişinin belgelerini Avustralya Konsolosluğu’na göndererek bu kişilere vize verebilirsiniz, biz referansız diyor. Daha sonra Avustralya Konsolosluğu bu 100 kişi hakkında araştırma başlatıp, uygun bulduklarına vize veriyor.
   Şuan baz alınan tek şey not ortalaması. Ancak Dış İşleri Bakanlığımız her sene farklı bir uygulama getirebiliyor. Yani dua edin şu not ortalaması olayını değiştirsinler..

  2. Merhaba,
   Öncelikle geç cevap verebildiğim için kusura bakmayın. 2017 senesinde sanırım 200 başvuru alınmıştı. Ancak bu sene artık çok fazla kişi tarafından bilindiği için başvuru sayısı daha fazla olacaktır. TC Dış İşleri Bakanlığı her sene farklı bir uygulama getirebildiği için, kesinlikle ne olursa olsun başvurmanızı tavsiye ederim. Geçen sene sadece not ortalaması baz alındı ancak bu sene de aynısı olacak diye bir kaide yok. Sizin için hayırlısı olsun. Sevgiler

 5. Cok cok aciklayici ve samimi bir yazi olmus tesekkur ederiz 🙂 simdilik harekete gecmeyi dusunmuyorum ama Kisa bi sure var eger aklimda soru olursa seni rahatsiz edebilir miyim ☺️

 6. Merhaba kardeşim, yazdıkları keyifle okudum aynı zamanda yaşadım sanki 🙂 . 33 yaşındayım evliyim 2 çocuğum var iyi bir işim var maddi olarakta iyiyim ama monotonluktan kafayı yemek üzereyim. Bazı şeyler için gerçekten çok geç sanırım. Fakat seni görünce çok mutlu oldum kardeşim. Allah herseyi gönlüne göre versin 🙂

 7. Selam Cagatay,
  Yazın gerçekten bu vize hakkında yazılan en açıklayıcı ve faydalı yazı; çok teşekkür ederim. 🙂
  Sadece merak ettiğim bir nokta kaldı, o da vize ücretini hangi esnada ve nasıl ödediğin?

  1208 adlı form’a hesap bilgilerini yazıp, vize çıktığında ücret hesabından mı çekildi,
  yoksa başvuru esnasında online mı ödemiştin?

  Hoşçakal!

  1. Selamlar,
   İlk 100’e girdiğiniz takdirde Avustralya Konsolosluğu sizinle vize işlemleriniz için irtibata geçiyor. Kredi kartı bilgilerinizle ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz.
   Ben yedeklerden ilk 100’e girdiğim haberini Kamboçya’dayken aldığım için vizeye de Kamboçya’da başvurmam gerekti. Acentama çok güvendiğim için kredi kartı bilgilerimi acentama verdim işlemi onlar gerçekleştirdi. Bu işlem vize çıktığında değil, vizeye başvururken gerçekleşiyor.

   1. Merhaba Cagatay,
    Daha bugün başvurdum okuluma WHV belge işlemlerimin gerceklestirilmesi icin. YOK’u aradigimda 30 Mayisin 2018 yili icin deadline oldugunu fakat listenin dışişleri tarafından hazirlandigini ve sonuclarin aciklanacagi tarihler hakkinda bir bilgilerinin olmadigini soylediler. Senin basvurdugun sene ne zaman büyükelçilik seninle iletisime gecti acaba? Bir de secme sureci ile ilgili bilgiye nereden ulastigini sorabilir miyim, formal kaynaklarda herhangi bir aciklama goremedim bu konuda. Ozellikle %70e %30 calisan ve ogrenci kontenjani icin soruyorum bunu.
    Musmutlu günler,

 8. Merhabalar. Çok keyifli ve bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Benim merak ettiğim eğer bir firmayla çalışmazsak ilk başvuruyu nereye yapıyoruz dış işleri bakanlığına mı ? Bu konuda bir bilgi bulamıyorum da.

  1. Selamlar,
   Teşekkür ederim. Eğer bir acenta ile çalışmazsanız, evraklarınızı toplayıp Dış İşleri Bakanlığımıza gönderiyorsunuz. İlk !00’e girdiğiniz takdirde vize işlemlerine başlıyorsunuz.

 9. Yaziniz cok aciklayici olmus hocam. Ellerine saglik. Benim sorum basvuranlar sadece turk vatandaslari olmali demissiniz. Turkiyede mezun olan yabanci uyruklularin nasil acaba?

 10. Selamlar kktc de 1 yili hazirlik toplamda 5 yillik bir lisans diplomam mevcut.Okudugum bu 1 yillik hazirlik diplomasi ingilizcemin yeterli olmasini ielts e girme zorunlulugumu ortadan kaldirirmi.Tesekurler..

  1. Selamlar,
   Avustralya Konsolosluğu sadece belirli seçkin üniversitelerin ingilizce eğitimini kabul ediyor. Çok teknik bir konu. Bu sorunun cevabını yazıda belirttiğim acentayı arayarak öğrenebilirsiniz.
   Sevgiler

 11. Merhaba Çağatay,

  Yazın çok güzeldi, heyecanla okudum. Ben de denemek niyetindeyim. Evrakları dış işlerine göndereceğimiz başvuru tarihi ne zaman başlıyor. Bunu nerden öğrenebilirim. Bulamadım bir türlü:). Not ortalaması yüksek ilk başvuran 100 kişi arasından seçiliyor oluşu zaten kötü ama senin maceran gibi bir macera yaşama hevesi güzel 🙂

  1. Merhaba,
   Her sene 1 temmuzdan itibaren 2 hafta içinde dış işlerine evrakların gönderilmesi gerekiyor diye biliyorum. Acentalar genelde haziranda bütün evrakları topluyor 1 temmuzda gönderiyor. Bireysel başvuru yapacaksanız sizin de hemen 1 temmuzda göndermenizi tavsiye ederim. Ancak Dışişleri bu uygulamaları her sene değiştirebiliyor. Siz yine de başvuru tarihlerini tekrar araştırın derim.

 12. Güzel bir yazı olmuş bu deneyimleri bizimle paylaştığın için teşekkürler.

  Merak ettiğim noktalar;

  1. Vize çıkmadığı takdirde yanan para ne kadar oluyor? Sonrasında bu evrakların bazılarını bir dahaki sene başvuru için kullanabiliyor muyuz?

  2. Askerlik durumu tecilliyse bu vizenin çıkma olasılığını ciddi anlamda düşürüyormuş öyle bir yazı okumuştum başka bir yerde kaynağı şuan hatırlamıyorum, askerden kaçıp buraya yerleşme ihtimali olma üzerinde duruyorlarmış bu konu hakkında bilgin var mı?

  3.Bende 27 yaşındayım bedelli askerlik beklemekteyim askerliğim bittiğinde başvuruları gerçekleştireceğim yaklaşık 2.5 yıllık iş deneyimim var şuanda da çalışıyorum. Not ortalamam 3.10 ielts’e daha girmedim ama hepsinden 4.5 ve üstü alacağımı düşünüyorum iş yerinde de yurt dışı departmanında çalışmaktayım. Vize çıkma ihtimali sana göre nedir?

  4. Vizeye istediğin zaman başvuru yapabiliyorsun demişsin. Bu kısmı tam anlayamadım. 100 kişilik kontejyan dolduğu halde nasıl bir başvuru yapacağız bununla ilgili bir bilgilendirme yapılıyor mu bu yılın kotejyanları doldu ve başvurular kapalı gibi yoksa 100 kişi dolduktan sonra her gelene red mi veriyorlar.
  Ocak 2018 de başvuran ve Aralık 2018 de başvuran kişi arasında bence fark vardır limit sınırlı olduğu için elemeyi ve kontejyan dolumunu tarih olmadan 1 yıla yayarak nasıl gerçekleştirebiliyorlar anlamış değilim.

  Sorular biraz fazla oldu sanki yazı için tekrar teşekkürler.

  1. 1. Ielts, noter, seyahat sağlık sigortası ve vize ücreti yanar. Acenta ücretini geri alırsın (Atlas Edu geri veriyordu). Ancak vizenin çıkmayacağı durumda senden vize ücreti kesmeleri ve sağlık sigortası yaptırtmaları çok düşük bir ihtimal. Parayı kartından keserlerse genelde vizeyi almışsın demek oluyor. Evrakları sonraki sene tekrar kullanabileceğini sanmıyorum (ielts hariç).
   2.Askerliği tecilli ve WAH vizesi alan insanlar gördüm.
   3.İngilizcen iyiyse ve ortalaman 3.10 ise ve belgeleri eksiksiz tamamlarsan, vize alma ihtimalin yüksek.
   4.Eskiden bu vize türü pek bilinmediği için yılın her dönemi 100 kişilik kontenjan dolmuyordu ve istediğin zaman başvuru yapabiliyordun. Ancak benim başvurduğum sene işler değişti. Başvuru sayısı arttı. Bu yüzden şuan için bildiğim kadarıyla 1 temmuzdan itibaren 2 hafta süreyle başvuru kabul ediliyor. Bu konuyu yine de bir acentaya sormanda fayda var.

   Sevgiler

 13. Merhabalar
  Avustralyada Work and Holiday 468 vizesini anlatmışsın peki work and holiday 417 hakkında herhangi bir bilgin var mı yabancı dil şartı onda yok benım anladığım kadarıyla

   1. Selam Çağatay!

    417 Second Visa kapmasında Türkler 88 gün belirli bölgelerde belirli alanlarda çalışırsa, vizelerini ikinci yıla uzatmak için hak kazanmıyor mu?

    Saygılar.

 14. Çağatay selamlar,
  Deneyimlerini bizimle paylaştığın için gerçekten çok teşekkürler. Verdiğin bilgiler, benim gibi karar aşamasında olan kişiler için ne kadar kıymetli bilemezsin :))
  Benüm sorum şu:
  Work&holiday e başvururken mevcutta çalıştığımız şirketten herhangi bir yazı/belge almamız gerekiyor mu?
  Yolun açık olsun, şimdiden teşekkürler ☺️☺️

  1. Selamlar,
   Hatırladığım kadarıyla iş yerinden herhangi bir belge istemeniz gerekmiyor ama teyit etmek açısından acentaya danışabilirsiniz 🙂
   Teşekkür ederim..

 15. Merhaba, work and holiday vizesine basvuru yapmak istiyorum, cogu sarti sagliyorum sanirim(yas 26, diploma notum, 3.40, bankada 30bin aud ye denk dusen miktar)

  Fakat vize cikarsa, basvuru yaparken yaklasik bir yildir issiz olmak bu vizeye engel olur mu? Is tecrubesi seneye bir bucuk yil olacak ama istifa edecegim ielts sinavi icin. Ingilizce seviyeme guvensem de yine de calismam gerekli.

  Bir de saglik sigortasini acente disi yaparsak nasil yapabiliyoruz acaba?

 16. Merhabalar,
  Öncelikle bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler gerçekten çok yararlı oldu. Ben de bu sene SUB462 vizesine başvurdum, elçilik eksik belge için e-mail attı fakat e-mail ve telefon yoluyla ısrarla sormama rağmen seçilen 100kişi içinde olup olmadığımın bilgisini vermediler. Ben de seçilip seçilmediğimi öğrenmeden vize ücretini ödemek istemiyorum açıkçası. Siz ilk başta yedek statünüzü öğrenmeden önce seçilip seçilmediğinizi nasıl öğrenmiştiniz acaba, acenta mı sizi bilgilendirmişti yoksa kendiniz mi bir yerleri aramıştınız?

  Beni bu konuda aydınlatabilirseniz çok sevinirim, Avustralya’dan çok güzel zaman geçirmeniz dileğiyle 🙂

 17. Merhaba yazı için öncelikle teşekkürler
  Au hükümeti güvenlik soruşturmalarından sonra elemler yapmış demişsiniz bu soruşturma nasıl oluyor ? Mesela au da hiç arkadaşım yok desek ama oldugunu mu öğreniyorlar ?
  Diğer bir sorum ise ben üniversite 1. Sınıf öğrencisiyim bu vizeye bu yıl başvurabilir miyim ? Yanlış anlamadıysam au hükümetinin internet sayfasında üniversitede iki yıl okumak gerek gibi bir şey var bu doğru mu? Ve hazırlık okudum onunla birlikte iki yıldır üniversitedeyim ?

 18. Merhaba Çağatay,
  Yazın için öncelikle teşekkür ederim. Ben bu sene Haziran başında mimarlık bölümünden mezun oluyorum ve kendi okulumda mimarlık bölümünde birinciyim. Daha önce Erasmus yaptım. Ve en büyük hayalim Avustralya’ ya gitmek 3 yıldır bu konuya odaklandım sadece. En büyük sıkıntım aile durumum. Annem ev hanımı babam emekli öğretmen. Ve benim malesef bu zamana kadar istanbulda çalışıp biriktirebildiğim para 3 yılda 10 bin tl oldu ve hala Avustralya’ ya gidebilmek için banka koşulunu sağlayamıyorum. Sanırım banka hesabında dediğine göre 5 bin AUD+ yol masrafları sanırım bu para içerisine başvururken harcayacağımız para dahil değil. Bende kredi çekmeyi düşünüyorum. Kredi çeksem benim farklı banka hesaplarında bir yerde para varken bir yerde borcum olacak. Bunun vize almamı nasıl etkileyeceğini yada ne yapmam gerektiği hakkında hiç bir fikrin var mı?
  Sabır gösterip okuyup cevsplsyacağın için çok teşekkür ederim.

 19. Harika bir yazı olmuş, hem fazlasıyla bilgilendirici hem de fazlasıyla ilham verici. Teşekkürler Çağatay !

 20. Merhaba konsolosluk açıklamalarında şöyle bir yazı gördüm “bir işveren yanında üç aydan fazla çalışmamalıdır. Ayrıca, “Çalışma ve Tatil” vizesi hamillerinin 12 aylık ziyaret süresinin tamamında çalışmaması esastır.”
  Bu 12 ay içerisinde toplam 3 ay mı yoksa 3 ay sürekli aynı işyerinde çalışma mı demek oluyor

 21. hocam kolay gesin acaba geçen sene en son kaç ile kapattı bilgin var mıdır acaba ortalama için

 22. Merhaba,

  Umut veren yazınız için teşekkürler öncelikle! 🙂
  Benim kafamı karıştıran tek konu, sağlık sigortası bakanlığa gönderilen belgeler içerisinde mi olmalı, yoksa 100 kişi arasına seçildiğimiz zaman yaptırmamız yeterli mi? Boş yere o parayı vermek saçma geliyor ama çok da detaylı bilgi bulamadım bu konuda. Ayrıca bir de, bazı kaynaklarda sağlıkla ilgili evraklar istendiği de yazmış, göğüs filmi gibi, hatırladığınız kadarıyla gerekiyor mu bu tarz belgeler? Ben yurt dışından başvuracağım için süreç biraz farklı ilerliyor benim için, en ufak hata da geri dönüşü çok daha zor maalesef.. Teşekkürler şimdiden!

 23. Çağatay Abi öncelikle selamlar,
  18 yaşındayım ve nasipse seneye yani üniversite 1 tatilinde ailemin onayı ile Avusturalya’ya gelmek istiyordum.Yaptığın açıklamalar gerçekten yerinde ve öğretici olmuş.Seneye belki bu siteyi bulamayabilirim.Sana ulaşabileceğim bir adres ya da olanağım varsa lütfen yazar mısın(İsteğim gerçekleşirse sana ulaşabilmek adına)?
  Verdiğin bilgilerden ötürü tekrardan teşekkür ederim!!

 24. Cagatay merhaba, yazi icin cok tesekkurler. Bir kac sorum olucakti, yuksek lisans yapmis birisi icin yuksek lisans not ortalamasina mi yoksa lisans ortalamasina mi bakiliyor? Bir de avustralyada davranis bilimi ustune, arastirma ustune bir universitede ya da baska bir kurulusta calismak mumkun mu bu vizeyle? Hic bu tarz islerde calisan bu vizeyi almis insanla tanistin mi?

  Tesekkur ederim

 25. Merhaba bu yıl bende risk alıp gitmeyi düşünüyorum. Ama bazı korkularım var iş bulamazsam başıma kötü şeyler gelirse diye çok korkuyorum ama maceranı okuduktan sonra herşeye değer diye düşündüm. Umarım başarabilirim.

 26. Merhabalar;
  IELTS Her banttan 4,5 almak demişsiniz.
  Diğer bazı danışmanlık şirketleride direk IELTS den 4,5 diyor. Farkı varmı bunun anlayamadım bu kısmı, tek bir puan vermiyor mu IELTS’i düzenleyen kurum yada her banttan ayrı ayrımı veriyor.

 27. Yazın çok açıklayıcı ve güzel olmuş. Tabi 21 yaşındayım ve maddi olarak 0 durumdayım benim avusturalya işi hayal aslında ama senin yazılarını okudukça kendim yaşamış gibi hissediyorum. Senin yazılarını okuyunca imreniyorum doğrusu kıskanmıyor da değilim . Ama bana çok büyük hayal kaynağı oluyorsun umarım bir gün bu hayallerim gerçeklerşir ve birgün hiç bilmediğim yerlerden seninle tanışma fırsatına layık oluyum umarım . Kendine iyi bak dostum biz senin aklı başında olmayan manyaklar ordunuz 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir