Erasmus ülke/şehir tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken 10 nokta

Erasmus Party
 1. Maddi durumunuz çok iyi değil ise Euro kullanmayan bir ülke olması

  Eğer maddi durumunuz çok iyi değilse ve bütçenizi korumanız gerekiyorsa Erasmus için mutlaka Euro kullanmayan bir ülke seçmelisiniz. Euro kullanmayan ülkelerde biraz daha düşük hibe alacak olsanız dahi, Euro kullanan ülkelere göre maddi açıdan kendinizi çok daha iyi idare edebilirsiniz.

  Krakow / Polonya 2011
 2. Şehir güzelliği

  En önemli noktalardan bir diğeri ise tabi ki hepimizin de kriterlerinin en başında gelen; Şehir güzelliği. Hiç biriniz sırf eğitim için göze hitap etmeyen bir şehirde 6 ay ya da 1 yıl geçirmek istemezsiniz sanırım.

  Prag bir cennet
  Prag / Çek Cumhuriyeti 2011
 3. Eğitim kalitesi

  Bu kriter herkes için aynı öneme sahip olmasa da eğer sizin için eğitim Erasmus’ta daha önemli bir kriterse gideceğiniz şehirden çok gideceğiniz üniversiteyi araştırınız.

  Erasmus gezisi
  Erasmus ekibi / Bratislava / Slovakya 2011
 4. Şehir güvenliği

  Bu kriter özellikle bayanlarımız açısından önem teşkil ediyor. Avrupa’nın hemen hemen heryerinin gayet güvenli olmasına rağmen bazı aileler pimpirikli olabiliyor. Bu yüzden gideceğiniz şehrin gece yarısı sokaklarda yalnız başınıza gezebilecek kadar güvenli olmasına dikkat ediniz.

  Viyana / Avusturya 2012
 5. Şehrin sosyalliği

  Evet şehrin ne kadar canlı ve sosyal olduğu birçoğumuz için çok büyük önem taşıyor. Sanırım hiç birimiz aylarca yaşayacağımız bir şehrin sıkıcı olmasını istemeyiz. En azından canlı sokakları, hareketli gece hayatı veya geniş yeşillik alanları, parkları olan bir şehre gitmeyi tercih ederiz. Erasmus ruhu dedikleri ancak canlı bir şehirde yaşanır.

  Hollanda festivalleri
  Extrema Outdoor Festival / Eindhoven / Hollanda 2016
 6. Gideceğiniz ülkenin konumu

  Eğer gezmeyi seven bir insansanız –ki gezmeyi kim sevmez- gideceğiniz ülkenin coğrafi konumu gerçekten önemlidir. Mesela Avrupa’nın ortasında etrafı ülkelerle çevrili bir ülkede erasmus yaptığınız takdirde, değil havayolu, otobüslerle bile kısa sürede çok ekonomik bir şekilde gezmeniz mümkün olacaktır.

  Erasmus Tercihleri
  Erasmus tercihinizi yaparken bu haritaya bakmanızda fayda var:)
 7. Gideceğiniz ülkenin insanlarının yapısı

  Bazı ülkeler vardır ne yaparsanız yapın orada ırkçılığa çare bulamazsınız. Benim tavsiyem özellikle ülkemiz ve ülkemiz vatandaşları ile sorunları olan ülkeleri seçim yaparken gözden geçirin.

  Dresden / Almanya 2011
  Dresden / Almanya 2011
 8. Kültür ve tarih.

  Gideceğiniz yerde eğitim ve eğlence gibi kriterlerin yanında diğer bir önemli unsur da kültür ve tarihtir. Uzun bir süre geçireceğiniz ülkenin görkemli bir tarihe ve kültüre sahip olması kesinlikle sizin için bir avantajdır. Bu hem yürüyeceğiniz sokaklarda gözlerinizi bayram ettirir, hem ruhunuzu dinginleştirir hem de gittiğiniz yeri tam anlamı ile yaşayıp anlayabilirsiniz. Bir ırkın, ülkenin kültürünü anlamak ve yaşamak sizin insani değerlerinizi kesinlikle yüceltir.

  Floransa / İtalya 2016
  Floransa / İtalya 2016
 9. Yemek. Yemek!

  Bir çoğunuz yemek konusunda benim gibi hassas olabilir.. Bazı ülkeler vardır bu konuda sizi bayram ettirir, bazıları vardır ki yemekleri kendiniz yapmak zorunda kalırsınız 🙂 Gideceğiniz ülkenin kültürümüze yakın zengin bir mutfak kültürünün olması kesinlikle avantajdır.

  Patlıcanlı Pizza / Roma / İtalya 2016
  Patlıcanlı Pizza / Roma / İtalya 2016
 10. Gideceğiniz ülkenin/şehrin iklim koşulları.

  Bazılarınız vardır sert kışlara dayanamaz, bazılarınız vardır kavurucu sıcaklardan yakınır. Bu durumda ne yapabiliriz? Ülkelerinin iklimlerini dönemlere göre iyi araştırmalıyız. Mesela sert kışlardan hoşlanmayan birisi Finlandiya, Norveç gibi ülkelerden uzak durup ispanya, İtalya gibi ülkeleri tercih edebilir. Ya da sıcaklardan hoşlanmayan arkadaşlar tam tersini yapabilir.

  Budapeşte / Macaristan 2011
  Budapeşte / Macaristan 2011

Umarım kendiniz için en güzel seçimi yapar ve hayatınız boyunca unutamayacağınız bir Erasmus tecrübesi edinirsiniz. Herşey güzel olacak..

Merhaba, ben Çağatay. Yıllardır bize doğru olduğu anlatılan herşeyi unutup, yaşamaya mecbur bırakıldığımız sistemin zincirlerini kırıp, işimden istifa edip, hayat'a dair tüm sorularıma cevaplar bulabilmek ve diğer bütün insanlara ilham olabilmek için yollara düştüm. 21 Kasım 2017'den beri dünya turundayım. Uyanış adını verdiğim içsel yolculuğum boyunca, başıma gelen olayları ve ilginç hayatları yazıyorum, fotoğraflıyorum, vidyoluyorum ve sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir