Vietnam Vizesi En Kolay Nasıl Alınır ?

Vietnam Vizesi

Vietnam Vizesi En Kolay Nasıl Alınır ?

Güney Doğu Asya’nın incisi, sırtçantalı gezginlerin gözbebeği Vietnam , Asya’yı gezen gezginler arasında açık ara favori ülke olarak öne çıkıyor. Vietnam ‘ın ucuzluğu da bu muhteşem ülkenin cazibesini artırıyor. Vietnam doğa ve görsellik açısından, benim için de tüm Güney Doğu Asya ülkeleri arasında ilk sırayı aldı. Vietnam – Türkiye arasında geçerli olan anlaşma gereğince önceden Vietnam vizesi başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor.

Peki Vietnam turistik vizesi için neler yapılmalı ? Öncelikle birazdan belirteceğim her aşama için Vietnam Rehberi adlı seyahat acentasından daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Firmanın iletişim bilgilerini yazının devamında bulabilirsiniz.

Ha Long Bay - Vietnam
Ha Long Bay – Vietnam

Farklı Başvuru Yöntemleri

Vietnama vize başvurusu yapmak için mutlaka Vietnam’da bulunan bir acentadan vize onay mektubu (diğer adı C1 belgesi) temin edilmesi gerekmektedir. Vize onay mektubu sayesinde, vizenizi Vietnam’a varışta kapıda pasaportunuza yapıştırtabiliyorsunuz. Ben Japonya’dayken Vietnam vizesi başvurumu online olarak şirketin websitesi üzerinden yapmıştım. Benim kullandığım en kolay yöntem buydu.

Bir diğer yöntem ise, aynı belgeyi ve evraklarınızı Ankara’daki Vietnam Büyükelçiliğine yolluyorsunuz (Vietnam Rehberi şirketinden alacağınız vize onay mektubu ve pasaportunuzun orjinali) ve vizenizi konsoloslukta pasaportunuza yapıştırtıyorsunuz. Fakat bu işlem için konsolosluk sizden 110USD ücret istiyor. Havalimanında aynı işlemi 25USD karşılığında yaptırıyorsunuz. O yüzden bu işlemi kesinlikle benim yaptığım gibi havaalanında yapın.

Firma Adı: Vietnam Rehberi Co. LTD.

Email: vietnamrehberi@gmail.com

Telefon/WhatsApp: +84834142664

Websitesi: vietnamrehberi.com

Tam Coc, Ninh Binh, Vietnam
Tam Coc, Ninh Binh, Vietnam
  1. Gerekli Evrakların Hazırlanması

Her firma farklı evraklar talep etmektedir. Eğer başvurunuzu benim de yaptığım gibi Vietnam Rehberi şirketi üzerinden yaparsanız, Pasaportunuzun bir kopyası ile uçak rezervasyonlarınızın birer kopyası başvuru için yeterlidir.

  1. Vietnam Vize Başvuru Formunun Doldurulması

Formu doldurmak aslında çok basit. Fakat burada dikkat etmeniz gerekenler, ülkeye giriş – çıkış tarihlerinizi ve almak istediğiniz vize türünü net olarak belirtmeniz. Eğer uçuşunuz gidiş – dönüş Vietnam’dan ise ve arada farklı bir ülkeye birkaç günlüğüne gidip gelmek istiyorsanız çoklu giriş vize başvurmayı unutmayın. Pasaportunuzun görüntüsünü ise telefonla net görünecek şekilde çekip başvuru formuna yükleyebilirsiniz.

  1. Vizenizin sonuçlanması

Başvuru formunu doldurduktan sonra firma yetkilileri sizinle iletişime geçiyor ve sizden de teyit aldıktan sonra vize başvuru sürecinin başladığını bildiriyorlar. Ortalama 10 gün sonra vize onay mektubunu email ile yolluyorlar. Yukarıda da belirttiğim gibi siz bu evrağın çıktısını alarak, vizenizi Vietnam’a varışta kapıda pasaportunuza yapıştırtıyorsunuz. Havalimanında bu işlem için sizden 25USD ücret alıyorlar.

  1. Vietnam vizesi ne kadar?

Bildiğim kadarıyla bu işi en uygun fiyata yapan firma Vietnam Rehberi. Kendileri işlemleri direkt olarak Vietnam’da yerinden yürütüyorlarmış. Vize onay mektubunuz çıkana kadar firma sizden hiçbir ücret talep etmiyor. Ödemeyi evrağınız çıkınca kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. Vietnam vizesi 2019 yılı ücretleri ise şu şekilde;

Tek girişli vize onay mektubunun ücreti 80USD

Çok girişli vize onay mektubunun ücreti 100USD

Ayrıca en son yayınladıkları Vietnam vizesi nasıl alınır adlı makaleden de bütün bilgilere detaylı olarak ulaşabilirsiniz. Eğer grup olarak gidiyorsanız ve günübirlik Vietnam turları için de bilgi almak isterseniz firma ile iletişime geçebilirsiniz. Golden bridge, Cu Chi tünelleri, Mekong Delta, Ha Long Bay, Tam Coc gibi turların satışını da yapıyorlar.

Vietnam
Vietnam Vizesi

Vietnam Rotam

Vietnam’a ilk olarak Hanoi ‘den başladım. Rotam şu şekilde ilerledi;

Hanoi-Sapa-Ha Giang Loop-Ha Long Bay-Ninh Binh-Tam Coc-Trang An-Da Nang-Ho Chi Minh City

Bir aylık süreçte muhteşem anılar yaşadım 🙂 Umarım sorunsuz ve en kolay şekilde siz de Vietnam vizenizi alır muhteşem anılara sahip olursunuz ve umarım bu bilgiler işinize yarar. Yollarda karşılaşmak dileğiyle 🙂

Merhaba, ben Çağatay. Yıllardır bize doğru olduğu anlatılan herşeyi unutup, yaşamaya mecbur bırakıldığımız sistemin zincirlerini kırıp, işimden istifa edip, hayat'a dair tüm sorularıma cevaplar bulabilmek ve diğer bütün insanlara ilham olabilmek için yollara düştüm. 21 Kasım 2017'den beri dünya turundayım. Uyanış adını verdiğim içsel yolculuğum boyunca, başıma gelen olayları ve ilginç hayatları yazıyorum, fotoğraflıyorum, vidyoluyorum ve sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir