Dünya Turu Hazırlık Süreci

Dünya Turu Hazırlık Süreci

Bir çok kişinin merak ettiği, cesaretini henüz toplayamamış arkadaşların aklını kurcalayan soru: Dünya Turu hazırlık sürecinde neler yapmamız gerekir? Kendimi fiziksel, ruhsal ve maddi olarak nasıl hazırlayabilirim? Hangi materyalleri toparlamalıyım? Hepsini ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.

Bir devrimden bahsediyoruz; var olan düzenimizi tamamen yıkıp, her şeyi geride bırakıp yeni bir yolculuğa yelken açmaktan..
Evet bu bir devrimdir. Kendimize yaptığımız hayata yaptığımız bir devrimdir. Kolay değildir cesaret etmek, sistemi yenmek, sahip olduğun her şeyi geride bırakmak. Peki bununla nasıl baş edebiliriz? Nasıl hazırlanabiliriz?

Ailem ve Çevrem ne der?

Kendi üzerimden birebir yaşamış olduğum süreci anlatacağım, ki inanıyorum bir çoğunuz da aynı ya da benzer durumlardasınızdır. Öncelikle henüz cesaretinizi tam olarak toplayamadınız. Ailem ne der? Arkadaşlarım? Akrabalarım? İş yerim? İnsanlar ne derler? Onlara nasıl açıklayacağım gibi kafanızı kurcalayan sorular vardır. Bu en basit kısmı aslında. Hepsini unutun. Bunun sizin hayatınız olduğunu, şuan akıp gitmekte olan zamanın bir daha gelmeyeceğini, ertelediğiniz hayallerin aslında yok olmakta olduğunu ve aileniz size karşı çıksa dahi sizden asla vazgeçmeyeceğini asla unutmayın.

Bu yolculuk sizin yolculuğunuz, daha ötesinde bu hayat sizin hayatınız. Onu başkaları değil siz yaşayacaksınız. Etrafınızdaki hiç kimsenin görüşünü umursamayarak bu kararı gerçekten tutkuyla istiyorsanız alın ve hazırlık sürecinizde hiç ama hiç kimseye söylemeyin. Bu sırrı sadece kendiniz bilin. Neden mi? Anlatayım neden..

Çünkü insanlar kendilerinin başaramayacakları şeyleri sizin de başarayamayacağınızı söylerler. Bazen en yakın arkadaşlarınız olsa dahi, içlerinden sizin onu yapamamanızı isterler. Çünkü kendileri oldukları yerde sayıyorlardır. Hazırlık sürecini gerçekleştirmeden ailenize söylerseniz ve eğer ailenizin size bu konuda karşı çıkacağından eminseniz, aileniz sizin henüz sürecin başında oldugunuzu bilip motivasyon kırıcı konuşmalar veya maddi anlamda kısıtlayıcı şeyler yapabilirler. Yaparlar demiyorum, aranızda o ihtimal içerisinde olanlar mutlaka vardır. Arkadaş, akraba veya aile içerisinden gelen etraftaki negatif enerji, sizi çok olumsuz etkileyecektir. Sonuç olarak süreci tamamlayana kadar hiç ama hiç kimseye söylemiyorsunuz.

Dünya Turu Uyanış Yolculuğu
Dünya Turu Uyanış Yolculuğu
Sürekli motivasyonu nasıl sağlarım?

Peki kendi motivasyonunuzu nasıl sürekli ayakta tutabilirsiniz? Bu kısımda çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bazen ne yapıyorum ben.. ne güzel işim var.. ailem burada.. oralarda ne yaparım tek başıma korkarım.. gibi olumsuz düşünceler sizi saracaktır. Bunlarla baş edebilmek için benim yaptığım ve sizin de yapmanızı önerdiğim bazı şeyler var. Kendinize bir “yol filmleri listesi” oluşturun. En güzellerini seçin. Benim yaklaşık 30 filmlik bir listem vardı. Belirli aralıklarla hepsini izledim. Beni ayakta tutan, ilham veren en önemli unsurlardandır (Film listemi isteğe göre yakında yeni bir yazımda paylaşabilirim).

Bunun dışında, yol kitapları ve kişisel gelişim kitapları okuyun. Ben özellikle sevdiğim yazarların  kitaplarını okudum. Yine sürece yayarak belirli aralıklarla okudum. Kararımı keskin bir şekilde netleştirmemde çok ama çok büyük rol oynayan, var olan cesaretimi beşe katlayan, beni zihinsel olarak hep kararlı motive bir şekilde  tutan bu filmleri ve kitapları asla unutmayacağım, emeği geçen herkese de çok minnettarım.

Bütçemi nasıl ayarlarım?

Artık kararınız net. Bu yolculuğu yapacaksınız. Ama kafanızdaki sorular bitmiyor.. maddi sıkıntılar var en başta. Bütçemi nasıl denkleştireceğim..? Gerekli ekipmanları nasıl toparlayacağım..? (Gerekli ekipmanlarla ilgili bir yazı yakında yazacağım). Kararınızı verdikten sonra eğer bir işte çalışıyorsanız ve fazla ödemeleriniz yoksa işiniz kolay. Önce işi kolay olan arkadaşlardan başlayalım. Dışarıda yemek yemeyi azaltıyorsunuz, hatta yapabilirseniz dışarıda yemeyi içmeyi bırakın. Sosyal hayatınızı biraz kısıtlayın. Maaşınızı biriktirin. Herşeyin hesabını yapın, zaten yola çıktığınızda yapacaksınız şimdiden alıştırma olsun.

Harcamalarınızı ve yapacağınız harcamaları listeleyin yazın. Ayrıca yol için almanız gerekenleri ve bütün masraflarınızı bir deftere yazın. Telefona değil, tercihen bir defteriniz olsun. Paranız biriktikçe motive olacaksınız. Kafanızda yola çıkarken cebinizde olması gereken bir bütçe belirleyin. Bu tamamen kişisel bir olay olduğu için ben size şu kadar bulundurun diyemem. Öncelikle yol için almanız gereken şeyleri birer birer almaya başlayın. Bu da sizi motive edecektir.

Kabataslak hesap yapın..

Yapabilirseniz, kafanızda bir kabataslak bir hesaplamayla yazıp çizerek işten ne zaman çıkabileceğinizi hesaplayın. Tarih koyun ama o tarihe şartlanmayın. Dünya Turu ‘nuz için o tarihe kadar yeterli paranız olacağınızı düşündünüz. Güzel. Olursa bırakırsınız olmazsa biraz daha devam edersiniz. O gün geldiğinde işi bırakıp, diğer hazırlıklar için koşturabileceğiniz bir miktar daha zamanınız olsun gitmeden. Bence minimum bir ay.

Bu kısıma kadar olan bölüm için çalışmayan arkadaşlara dönelim. İşiniz yok mu? O zaman işiniz biraz daha zor. Öncelikle önemsemediğiniz bütün eşyalarınızı satmaya çalışın. Mümkünse geçici işlerde çalışın. Dışarda yemeyin içmeyin demeye gerek duymuyorum. Harcamalarınızı minimuma indirin ve tamamen hedefe odaklanın. Kafanızda az da olsa bir bütçe belirleyin, yola çıkıp kendinizi en az bir ay idame ettirebilecek kadar. Gerisini oralarda çalışıp bir şekilde halledebilirsiniz. Herşeyi en ince ayrıntısına kadar düşünürsek istediğimiz hiçbirşeyi yapmaya cesaret edemeyiz zaten. O yüzden çok da kurcalamayın. Hayata bir kere geldiğimizi bu kısımda unutmayalım.

Dünya Turu Uyanış Yolculuğu
Times Square / New York | Dünya Turu Uyanış Yolculuğu

Neyse, artık paranızı biriktirdiniz. İşinizden istifa edeceksiniz. İstifa edin. Sonra ailenize söyleyin, arkadaşlarınıza isterseniz işi bırakınca söyleyin, isterseniz gitmeden kısa bir süre önce.. tercih sizin. Artık sizi engelleyecek bir şey yok. Önünüzde biraz süre var. Bu kısımda gitmek istediğiniz bölgeleri belirleyin, zaten muhtemelen aklınızda önceden vardır; Asya mı, güney Amerika mı, Avrupa mı, Afrika mı biliyorsunuzdur. Plan yapmayı sevmeyen akışına bırakan biri iseniz, sadece ilk gidiş uçak biletinizi alın. Gerisine yolda karar verirsiniz. Bu sizi çok heyecanlandırıp motive edecektir. Eğer planlamadan gidemeyenlerdenseniz rotanızı çizin uçak biletlerinizi önceden alın.

İngilizce bilmeden nasıl gezerim?

Aranızda bazıları İngilizce bilmediği için korkuyor. Hiç önemli değil. Bilmeseniz de olur. Yolda öğrenirsiniz. Eskiden buna hiç inanmazdım, imkansız derdim. Ama hiç İngilizce bilmeyerek yola çıkan ve yolda İngilizce öğrenen o kadar çok insan gördüm ki. Yanıldığımı anladım. Yahu zaten ya herro ya merro demişsiniz. Hayatınızı değiştirip hayallerinizin peşinden koşuyorsunuz, Dünya Turu ‘na çıkıyorsunuz, bundan mı korkacaksınız?

Dünya Turu öncesi sağlık kontrollerinizi yaptırın..

Şimdi ilk biletinizi de aldınız. Heyecan dorukta. Ekipmanlarınızı toparlıyorsunuz. Sırt çantası, mat, yağmurluk, fotoğraf makinesi, suluk vs vs. Bu sırada sağlık kontrollerinizi asla unutmayın. Dişinizle ilgili bir probleminiz olsa da olmasa da dişçiye gidip muayene olun ve herhangi bir sorun olmadığına emin olun. Çünkü yolda çok büyük sıkıntı yaratabilir. Zira hem pahalı.. hem çok uğraşlı.. Ben mesela bir sıkıntım olmamasına rağmen son kalan 20lik dişimi operasyonla aldırdım. Çünkü diğer 20lik dişlerim hep sıkıntı yaratmıştı. Bu da yolda yapabilirdi, ihtimal vardı. Zaten işe yarayamayan bir diş beni neden korkutsun dedim ve çektirdim.  Diş önemli.

Aşı gerekli mi? Nerede yaptırabilirim?

Diğer yandan Afrika,Asya ve Güney Amerika bölgeleri için yaptırmanız gereken aşılar var. Bu konu ile ilgili çok ayrıntılı bir yazı yazdım. Tıklayın. Ama bu yazıda siz sadece gideceğiniz bölgeye göre bazı aşılar yaptırmak zorunda oldugunuzu bilin. Merak etmeyin bu aşılar Karaköydeki sağlık merkezinde ücretsiz yapılıyor. Kendileri size hangi aşıları olmanız gerektiğini de söylüyorlar. Bunun dışında başka rahatsızlıklarınız varsa kontrollerinizi yaptırın ilaçlarınızı toparlayın.

Dünya Turu Uyanış Yolculuğu
Dünya Turu Uyanış Yolculuğu

Ayrıca yanınıza almak üzere bir ilk yardım kiti ve temel ilaçlar (antibiyotik,betadin,fucidin,soğuk algınlığı,kabızlık vs) çok akıllıca olacaktır. Bana bir şey olmaz demeyin. Olur. Benim Çek Cunhuriyeti’nde elim kırıldı. Orada ameliyat oldum. Olan oluyor yani. O hikayeyi sonra anlatırım. Hatta imkanınız varsa, tüm dünyada geçerli olan sağlık sigortası yaptırın. Benim ona ayıracak bütçem kalmadığı için sigorta yaptıramadım.

Dünya Turu öncesi Ailenize vakit ayırın..

Motivasyon tamam, paranız iyi kötü tamam, ekipman tamam, sağlık önlemleri tamam. Şimdi yoldaki amacınıza yoğunlaşın ve diğer yandan bütün sevdiklerinize vakit ayırın herkesle görüşün. Gideceğiniz veya gitmeyi düşündüğünüz yerler üzerinde çalışın. Seyahat taktikleri almaya başlayın. Özellikle acemi iseniz, blogları okuyun. Seyahat tüyoları can kurtarır. Ben de elimden geldiğince sizin için bildiğim her şeyi yazmaya çalışacağım.

Ufak da olsa ilham olabilirsem, küçücük bir etki dahi yaratabilirsem ne mutlu bana. Paylaşmayı seviyorum, bütün insanların güzel hayatlar yaşamaları beni kıskandırmıyor, aksine mutlu ediyor. Keşke herkes mutlu olduğu şeyi yapsa… Sizin aklınıza gelen sorular varsa sormaktan çekinmeyin, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Yolunuz açık olsun, Allah sizi güzel insanlarla karşılaştırsın…

Merhaba, ben Çağatay. Yıllardır bize doğru olduğu anlatılan herşeyi unutup, yaşamaya mecbur bırakıldığımız sistemin zincirlerini kırıp, işimden istifa edip, hayat'a dair tüm sorularıma cevaplar bulabilmek ve diğer bütün insanlara ilham olabilmek için yollara düştüm. 21 Kasım 2017'den beri dünya turundayım. Uyanış adını verdiğim içsel yolculuğum boyunca, başıma gelen olayları ve ilginç hayatları yazıyorum, fotoğraflıyorum, vidyoluyorum ve sizlerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir